Високосна година – един ден повече щастие

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Поверия и суеверия

Ако има нещо, което да е събрало толкова поверия, колкото петък 13-ти, то това със сигурност е високосната година.

Още в древността астрономите открили, че Земята прави пълната си обиколка около Слънцето не за точно 365 дни, ами за 365 дни и 6 часа. Това на свой ред означавало, че на всеки четири последователни години се образувал един пълен ден (6х4), който било необходимо да се прибавя с определена периодичност. Учените избрали да го присъединят към най-късия месец от годината – февруари, за да не нарушават логиката на останалите стандартни месеци и сезоните. Подобно на всяко друго относително нечесто повтарящо се явление и високосната година започнала да се свързва с редица поверия и суеверия. За някои от тях с премерена доза вяра и повече символизъм, ви разказваме днес:

Метален блясък

Едно от най-разпространените поверия, свързано с високосната година е за носенето на сребро, вместо злато. Хората от много краища на света и досега вярват, че среброто има силата да гони лошия късмет и да предпазва от негативна енергия, заради което през „нестандартна” година, каквато е високосната го избирали през златото.

Дали да свалите вашите златни бижута? Да, ако пожелаете разнообразие. В модния свят металите и техните цветове са дали своята заявка да бъдат актуални именно през високосната година, затова ако ви се носи сребро – то може да го изберете от глава до пети. Буквално!

Друго често срещано поверие, което вероятно всяка по-възрастна жена ще ви каже е, че през високосни години не бива да променяте нищо. Според повечето вярвания, не е желателно през тази година да се правят резки промени, като смяна на работа, на жилище, а също и големи ремонти или продажба/закупуване на недвижимо имущество.

Винаги любов

Високосната година било време, през което в славянските страни не се сключвали бракове. В миналото обаче именно 29-ти февруари бил приет за ден, в който жените имали право да си изберат любим. Условието обаче си остава същото – сватбата да се осъществи едва на следващата година.

Днешният свят е различен във всяко едно отношение, но любовта не е. Пък и 29-ти наближава, а това са си цели 24 нови часа щастие.

Червени вселени

Чували ли сте как червеният цвят гони лошите сили? Вероятно да. Е, бързаме да ви съобщим, че шотландците са решили „проблема” с високосната година и лошия късмет, като просто носят червен хастар под дрехите си през 366-те дни на всяка четвърта поредна година.

Ако и вие вече се изкушавате да проверите какво налично червено имате в гардероба си – то направете го. Цветът е хубав и модерен, а и много вероятно е да ви отива. Със или без суеверия.

Щастието вали

Предполагаме, че няма човек, който да се радва искрено на това да забрави чадъра си, когато навън вали. Въпреки това обаче има вярване, че през високосната година дъждът е „чист” и носи здраве и благоденствие, заради което си заслужавало да се разходим под него.

Със сигурност студените месеци не са най-подходящото време за подобни ритуали, но летен дъжд сред лавандулово поле си звучи дори романтично. Ще видим дали и през лятото плановете ще продължат да бъдат „освежаващо мокри”…

Да, повече от съгласни сме, че и тези, както почти всички суеверия не звучат логично, те обаче са се появили във време, в което хората са имали нужда да вярват в нещо. В този ред на мисли, без значение дали ще носите сребро, или друг метал, дали ще изберете червено, или наситено синьо, дали ще съберете приятели и близки, за да отпразнувате любовта, или ще изчакате още година… постарайте се да вярвате, че следващите месеци ще са щастливи. И се погрижете да бъдат такива.

Източник: fashioninside.bg

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Мъдростта на опита

„Всяко ясно обяснение винаги ме е убеждавало, всяка учтивост ме е покорявала, а всяко щастие почти винаги ме е правело мъдра. И само с...

Хенри Милър: Най-голямата лъжа е да обещаеш да обичаш един човек цял живот

Хенри Милър е роден на 26 декември през 1891 г. в Ню Йорк. Отказва се от следване в университета, сменя множество професии. Установява се...

Зачатието – свято. Рождението – с писък.

Тъй рече Виктор във деня на Йосиф И мисля за Бащата. И за бащата мисля. Зачатието – свято. Рождението – с писък. Грехът е първороден, а ти,...

57 години без смеха на Чудомир

„Не съм от тия, как’Сийке, ама…” Накарахме ли ви да се усмихнете?! То си е за смях, защото всички се улавяме да повтаряме репликата,...

Карел Чапек: Нищо не е по-странно за човек от собствения му образ

Карел Чапек се ражда в градчето Мале Сватоньовице, по онова време намиращо се в пределите на Австро-унгарската империя, на 9 януари 1890 година. Момчето се...