Експертите съветват хората, страдащи от депресия, хронични заболявания и деменция, да се откажат от книгите в стил „помогни си сам”
Класическата литература, а не книгите по мотивация и психология, може да повишат ефективността на работата на мозъка и качеството на живота, установиха учени.
Експертите съветват хората, страдащи от депресия, хронични заболявания и деменция, да се откажат от книгите в стил „помогни си сам” в полза на произведенията на Чарлз Дикенс, Лев Толстой или Джейн Остин, пише „Дейли мейл”.
Според проф. Филип Дейвис от университета в Ливърпул, четенето на класически произведения освобождава емоциите и въображението и позволява на хората да се почувстват „по-живи”, което потенциално облекчава симптомите на заболяванията.
Книгите по мотивация нямат този ефект, тъй като процесът на четене при тях е базов навик и не отвлича мозъка от тъжните мисли.
“Четенето на художествена литература предполага по-сложни процеси и мозъкът започва да работи. Човек се увлича в случващото се, задействат се и неговите емоции”, обяснява ученият.
Любимото произведение на професора е „Мидълмарч” на Джордж Елиът – то е с достатъчно сложен език, трудни характери и заплетени сюжети.
Вече е доказано, че четенето помага да се запази паметта в зряла възраст.
Pixabay.com
ARTday.bg