Книги, които ще направят почивката ви още по-незабравима
Все още е лято. Някои тепърва планират почивка на морето, докато други вече отново са в работен режим след заслужен отдих. Независимо от всичко, за четене на хубави книги времето е винаги подходящо. Особено когато става дума за любов. Подбрахме за вас пет от тях. Можете да ги поръчате, където и да сте, на Store.bg
В началото е историята на Мари, красива и суетна млада жена, чиято единствена цел е да буди възхищение и завист. Една неочаквана бременност обърква живота ѝ – Мари изпада в депресия. Следва историята на дъщеря ѝ Диан, която на свой ред буди възхищението на околните и… завистта на майка си. Следва и разрушителната връзка на Диан с Оливия.
„Попитай сърцето си“ е роман, който разгражда мита за майчината любов, роман за трудното израстване на едно лишено от обич дете, за това как ревността преминава в завист и любовта в омраза. Амели Нотомб, която понякога е обвинявана в повърхностност, се спуска в тази своя творба до дълбоките пластове на човешкото его. Добра находка е и заглавието, взето от стихотворение на Алфред дьо Мюсе, а задължителната ода за шампанското в стил Амели е една от нотките, които придават лекота на текста и предизвикват съучастническа усмивка.
По волята на съдбата в ръцете на тийнейджърка от Барселона попада визитна картичка, намерена случайно между страниците на книга, със загадъчното „Appelle-moi“ (Обади ми се), написано с почерка на нейната майка, напуснала рано този свят. Заинтригувана, тя тръгва по дирите на странния зов, за да открие една тайна любов.
Едва четири дни са заедно Паулин и галеристът Жан-Пиер. Четири дни съвършено единение на тела и души в топлата прегръдка на омайния Париж, облъхнато от пеперуден полет, с вкус на вино от Анжу, под звуците на български любовни песни. Броени вълшебни мигове, които, подобно на капки мед, насищат със сладост цял един живот.
„Зара“ (1914) е първият психологически роман в историята на българската литература. Сюжетът му проследява 15 години от израстването на главната героиня, между 16 и 30, за да покаже как се изгражда характерът на една интелигентна българска жена от средната класа преди Първата световна война. Фокусът е върху любовните преживявания, а те са много интересни и разнообразни в живота на Зара. Романът е и портрет на българското общество от началото на века. Евгения Димитрова (1875 – 1930) е нашата най-известна белетристка през първите три десетилетия на ХХ век, несправедливо забравена след смъртта ѝ.
„Нашите раздели“ е историята на една неосъществена докрай любов. Фриц и Алис се обичат и се разделят. Отново се събират и отново се разделят. И така няколко пъти. Причините? Родителите, ревността, измяната, случайността… Разделят се, но въпреки всичко любовта им оцелява. Любовта им надживява разделите. В романа се появяват още: приятелите им с емблематичните имена Пол и Виржини, Ирис – писателката, временна жена на Фриц, Селин – издателката, временна любовница на Фриц, един мъж в траур, един куфар с непродадени вратовръзки, речникът „Ларус“… и двама тинейджъри, които може би ще успеят в това, в което са се провалили родителите им.
Написан на поетичен, на места метафоричен език, освежен с лек и приятен хумор, романът „Нашите раздели“ разказва за нещата от любовния живот по едновременно делничен и неповторим начин.
Книга за любовта, за всичките ѝ форми, превъплъщения и предизвикателства. Без любовта ние просто съществуваме, тя ще спаси света, тъй като е красотата сама по себе си. Забързаният град е фон, където можем да разкрием чувствата си пред другия, а леглото – място, в което делим тишината. Времето не съществува. Махалото на часовника отмерва разстоянието между страха и нуждата да обичаме.
Това е книга, която със сигурност ще държите на нощното си шкафче. Страници, които ще прелиствате където и да сте – дори в таксито, когато пътувате към някое обичайно място. За да установите, че в клишето няма нищо лошо. Рутината да се обичаме е най-невероятното нещо на света.
ARTday.bg