Поетът идва на белия свят преди 112 години
На 7 декември 2021 г., в деня на 112-та годишнина от рождението на Никола Вапцаров, ще бъде отбелязан и 65-годишният юбилей от създаването на софийския музей на поета.
В залите на „Високото пространство“ на ул. „Ангел Кънчев“ № 37, от 15:00 часа, ще бъде открита изложбата „Знакови дарения“: култовата тетрадка „Сампа“ с оригиналите на „Прощално“ и „Предсмъртно“; „Моторни песни“ с автографи и ръкописно вписване на думата „Свобода“ в цензурирания финал на „Огняроинтелигентска“; писма от/до Елена Вапцарова; снимка на Йонко и Никола Вапцарови на царската моторница в Евксиноград; фотоалбума на 26-ти випуск на Морското машинно училище – Варна със стихотворението „Марш“ на младия поет; ценни книги с посвещения; нови преводи на Вапцаров на английски, украински, турски и фарси, двете издания на „Стихотворения за деца“, илюстрирани от художничката Капка Кънева и др.
Ще бъде експонирана и колекция живописни и графични портрети на Никола и Бойка Вапцарови и илюстрации на стихове от Огняроинтелигента, дело на художниците проф. Иван Димов, акад. Румен Скорчев, Добри Добрев, Иван Керезиев, Никола Вичев.
В кинозалата на „Високото пространство“ ще бъде представена презентацията „Преображението на един музей“ – документална история на литературното средище от създаването му до наши дни, не по-малко драматична от тази на патрона му…
На събитието ще присъстват музейни директори, дарители, приятели на НЛМ, родственици на поета.
В този дом поетът пише едни от най-силните си стихове след издаването на „Моторни песни”, в него редактира в. „Литературен критик”. Квартирата е средище на конспиративната му антифашистка дейност, за която той е арестуван на 4.ІІІ.1942 г. и отведен оттам. 10 години след гибелта му неговите близки даряват на България жилището, обитавано от поета, за да бъде създаден музей.
В музея се съхранява и Световната награда за мир, присъдена на Никола Вапцаров посмъртно, през 1952 г. След демократичните промени фондовете на музея бяха обогатени с много нови дарения, най-ценното от които е тетрадката „Сампа“ с последния препис на осем Вапцарови творби, направен преди разстрела му. Сакралната тетрадка бе дарена на Националния литературен музей от дъщерите на Младен Исаев, с когото Вапцаров е делил обща килия в Софийския централен затвор.
ARTday.bg