Всяка премиера е събитие, но представянето на романа на Ирина Вагалинска „Мистерии в Хераклея Синтика“ в световния ден на книгата в Народната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ беше нещо повече. Тя събра много от най-големите специалисти в българската археология, журналисти, работили през годините в различни издания с авторката, приятели и съмишленици. Идеята за книгата е на проф. д-р Людмил Вагалински, съпруг на Ирина и ръководител на разкопките в Хераклея Синтика край Петрич. Онези, които вече са прочели археологическия трилър говорят с възхищение за увлекателния разказ и красивия език, а най-голямото достойнство на книгата е въображението, което чрез средствата на художествения разказ дава отговори на въпроси, които историята поставя, но логичните отговори невинаги са възможни.
Краткото филмче за разкопките и последвалата импровизирана лекция, онагледена със снимки и графики на Людмил Вагалински помогна на гостите да се потопят в онова далечно време – IV в. сл. Хр. – и добави още един пласт на познание към майсторски описаното в романа – истории за любов и предателство, за коварство и вярност, на фона на жестоки интриги и природни катаклизми.
Историческата тема вдъхновява мощно и трябва да се излее на хартия. Ирина Вагалинска няма да спре дотук, вече замисля следващия роман. Да не забравяме, че тя също е завършила история, а близката връзка със съпруга й археолог помага да се осигури онова вдъхновение, без което духът на книгата трудно се появява.
На добър час на „Мистерии в Хераклея Синтика“. Освен, че е „археологически трилър“, този роман е и най-добрата реклама на откритията край Петрич и вярвам, че ще привлече любителите на мистериите и историческите загадки на място край разкопките. И ще укрепи невидимата връзка между съвременниците и хората, живели по нашите земи преди 17 века.
Ирина Канушева
Заглавна снимка: Ирина Вагалинска
ARTDAY.BG