Класика с Луи дьо Фюнес и Бурвил на голям екран в София

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Европейският шедьовър от средата на 60-те години на миналия век „Голямата разходка“ се завръща на голям екран в България с прожекция тази събота, 15 юни, от 19 часа в зала „Славейков“. Великата класика с Луи дьо Фюнес, Бурвил и Мари Дюбоа е режисирана от  Жерар Ури и се смята за един от върховете на прочутата френска комедийна традиция.

Prime Video: La grande vadrouille

Филмът представя героично-комичен епизод от Втората Световна война. Или как типични французи от средната класа вземат под крилото си британски летци, чиито бомбардировач е свален над Париж. „Голямата разходка“ държи абсолютния зрителски рекорд във Франция с над 17 милиона продадени билети. Филмът e на френски с български субтитри и е част от програмата „Изправени пред войната“, която Френският институт в България предлага по повод Форума „Изправени пред войната – Европейски диалози“ (13 юни в София и 14 юни в Пловдив ) и 80-годишнината от Десанта в Нормандия.

Другата прожекция от селекцията е в петък 14 юни, 18:30 часа. Това е Riverboom – документален филм на Клод Бештолд, с Паоло Уудс и Серж Мишел. През 2002 г., една година след американската инвазия в Афганистан, когато вниманието на световните медии в концентрирано изцяло върху Кабул, трима млади репортери се качват в една кола и потеглят на безразсъднa двумесечна обиколка на страната, за да опознаят афганистанския народ.

Това са Серж – журналист, моралист и работохолик, Паоло – весел и безсъзнателен фотограф, и Клод – страхлив швейцарски графичен дизайнер въоръжен с видеокамера, купена от пазара в Кабул. Това пътешествие ще промени живота им завинаги.
Прожекцията част от съпътстващата програма на изложбата „The Heavens“ на Паоло Ууудс и Габриеле Галимберти, с куратори Надежда Павлова и Никола Михов. Филмът е в оригинални версия на френски и английски език с английски субтитри.
А програмата „Изправени пред войната“ припомня велики моменти от историята и говори за силата на връзката между миналото и настоящето, подчертавайки важността на опазването на мира и свободата. Всички филми са със субтитри на български език. Вход с билет (стандартна цена 8 лв. / намалена цена 5 лв.) или с абонаментна карта. Пенсионерите и абонатите на Френския институт се ползват от намалената тарифа за прожекциите.

Заглавна снимка: RTS

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Не ни учат как да обичаме

„Има само една трудност в това да бъдеш мъж. Не ни учат как да обичаме. Когато една жена ни обича, това ни сломява и...

Гледаме „Да обичаш на инат“ по БНТ в памет на Николай Волев

Режисьорът Николай Волев, създал култови български филми като  "Господин за един ден" и "Да обичаш на инат", почина при инцидент на 78 години. Българската национална...

Българско кино: „А сега накъде?“ е филм за тържеството на любовта

На днешния ден през далечната 1988 година е премиерата на филма "А сега накъде?". Режисьор е знаменитият Рангел Вълчанов. В ролите: Албена Ставрева, Ани Вълчанова,...

Артър Милър: Предателството е единствената истина, която остава до края

Той остава в историята на театъра с пиеси като „Всички мои синове”, „Смъртта на търговския пътник” и „Поглед от моста”. Носител е на „Пулицър”...

Пет дни си спомняме за писателя дипломат Ромен Гари

"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот." - Ромен Гари Ромен Гари е един от големите френски писатели на XX век. Роден е...