Реставрираният мост на Кольо Фичето край Бяла ще посреща туристи със светлинно-визуални ефекти, а изграденият до съоръжението иновативен експо център ще потапя посетителите в света на възрожденския строител. Официалното откриване ще се състои на 23 август тази година. Дотогава ще сме напълно готови с оборудването на експо център „Уста Кольо Фичето“, каза в интервю за БТА кметът на града Димитър Славов.
Мостът на Кольо Фичето е символ на Бяла и е паметник на културата от национално значение. Съоръжението е изградено преди повече от 150 години и се смята за постижение на българското възрожденско инженерно-строително и архитектурно изкуство. Работата по него започва през 1865 г. и завършва през 1867 г. Построен е по заповед на Мидхат паша.
Мостът е с дължина 276 метра и е широк девет метра. Неговите 14 свода с отвор 12 метра са украсени с релефни изображения на животни. Поддържат го 13 опори с водорези и облекчаващи ниши, както и два брегови устоя. Мостът е направен от издялан камък от местен варовик и варов хоросан. След наводнение през 1897 г. осем свода в средната част на моста са унищожени. През 1922-1923 г. е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове, но първоначалният облик е променен.
Според извършено обследване преди години става ясно, че основите на съоръжението са здрави. Сериозни са проблемите с настилката, има пукнатини и фуги между камъните. Преди време заради ремонт на съвременния мост движението на автомобили беше насочено по старото съоръжение, което го амортизира още повече.
Началото на консервацията и реставрацията на моста бе поставено миналата година. Дейностите се извършиха по европроект на обща стойност 9,5 млн. лева, финансиран по оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 година.
Експо център ще разказва за живота и делото на Кольо Фичето
По проекта е изграден и двуетажен експо център с модерен архитектурен дизайн. В него ще има ресторант, музей, който ще разказва за живота на Кольо Фичето и за Беленския край, обслужващи помещения, зала за прожекции, интерактивно преживяване „Машина на времето“, с която посетителите ще се върнат години назад, за да проследят началото на строежа на моста, магазин за сувенири. Ще има и атрактивно 3D-мапинг шоу.
„Мостът на Кольо Фичето е емблемата на Бяла. Това е най-известният ни обект и ще доведе до още по-добро развитие на туризма и до повече посетители. Ще се отрази положително и на местния бизнес. Мисля, че ефектът ще е за целия регион, а не само за Бяла“, каза Славов.
По думите му реставрираният мост на Кольо Фичето дава шансове.
„Носи възможност да мечтаем, защото имаме истински туристически завършен продукт. Като дойде туристът, да мине по моста, да се снима, а след това да влезе в експо центъра и да се запознае с живота и творчеството на Кольо Фичето. Влизаш и попадаш в света на възрожденския майстор. Вече има графики и снимков материал на всичко, съградено от него. Ще има умалени 3D-макети на три от шедьоврите му – на моста в Дряново, покрития мост в Ловеч и църквата „Света Троица“ в Свищов. Ще има и триизмерен образ на Кольо Фичето, който ще посреща туристите, а също и специален кът, разказващ за пазарлъка между Мидхат паша и майстора в конака в Русе. Ще има и сцена от самия строеж на моста в почти оригиналните размери – с над седем метра височина. Ще се върнем 157 години назад и ще си представим как се е градил мостът – с волски каруци, камъни, скеле, ще е много ефектно. Ще има и зала с мапинг прожекции. Ще се разказват интересни истории. Представете си Фичето до пояс във водата под моста, а на съоръжението са батареите на Мидхат паша, които изпробват здравината му“, разказва кметът на Бяла.
Обособени са и зони за обществено ползване с две тераси, а също и ресторант.
„3D-мапинг прожекции ще има на празници и на специални за Бяла събития. Отделно, туристически групи ще могат да си заплатят за прожекция, ако пожелаят“, каза Славов. Той обясни, че между експо центъра и моста се оформя пространство за културни събития. Ще могат да се организират фолклорни фестивали, рок фестове, скулптурни пленери.
Спасихме моста и върнахме красотата му, казва кметът Славов
По повод на негативни коментари относно ремонта на моста Славов заяви, че е спокоен, защото е върната красотата на беленския белокаменен мост.
„Да уточня за пореден път. По проект имаме четири зони. Зони „1“ и „4“ са автентичните зони. За съжаление, през 1897 г. падат осем свода в средната част. След това през 1921 г. – 1922 г. се прави бетонно удължение около 70 метра от три бетонови крака и дълъг 80-метров насип с пръст. Това всъщност са зони „2“ и „3“. Та зона номер „1“ е със страхотни кобилични арки, които само са почистени, реставрирани. Бяха буренясали, изронени. Не се виждаше кое е лъв, кое е нимфа, кое е русалка. След това бетоновите три крака се подсилиха и заздравиха. А другите 80 метра изградихме наново. Така свързахме автентичните зони „1“ и „4“. Слабото място беше между бетона и камъка. Реално този проект спаси моста и това е мнението на много инженери и архитекти, като съм горд от постигнатото“, заяви Димитър Славов.
Подготвена е разнообразна програма за официалното откриване на реставрирания мост
По думите му разнообразна ще бъде програмата за официалното откриване на реставрирания мост на Кольо Фичето, което ще се състои на 23 август.
„Ще има сцена с LED-екрани, изградена до моста, много танцьори в народни носии и гайдари. Актьор ще се превъплъти в образа на Кольо Фичето, който ще води шествието“, разказа кметът.
Ще участва и Русенската опера с оркестър, хор и солисти. Ще бъдат представени емблематични възрожденски песни, църковни песнопения и арии от исторически оперни заглавия.
Хорът ще изпълни химните на България и Европа. Програмата включва също емблематични български произведения и църковнославянски песнопения като „Хвалите имя Господне“, „Радецки марш“, „Тих бял Дунав“, „Рапсодия Вардар“, „Българи от старо време“, „Я кажи ми, облаче ле бяло“, „Многая лета“ и „Дунавско хоро“.
Постановката е на режисьора Борис Радев, диригент ще бъде маестро Димитър Косев, а начело на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Ще участват солистите Владислава Гарвалова, Глория Пенчева, Иван Пенчев и Момчил Миланов.
Вечерта ще завърши с 3D-мапинг прожекция, като върху моста на Колю Фичето ще оживеят картини, които ще провокират у зрителите неочаквано и различно визуално преживяване.
Славов каза още, че на следващия ден ще има концерт на певицата Дара, а специален гост се очаква да бъде и легендата на българския футбол Христо Стоичков.
БТА е медиен партньор на Община Бяла за откриването на реставрирания мост на Кольо Фичето.
ARTDAY.BG