Конете са много по-умни, отколкото се смяташе досега, показва изследване

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Конете са много по-умни, отколкото се смяташе досега, казват учени, след като изследване показа, че животните се справят по-добре от очакваното в сложна игра, базирана на възнаграждение, предаде Пи Ей мидия/ДПА.

Авторите му от университета „Нотингам Трент“, Великобритания, са установили, че когато им се отказва лакомство заради неспазване на правилата на играта, конете успяват незабавно да сменят стратегиите си, за да получат повече награди.

Това показва, че животните имат способността да мислят и планират предварително – нещо, което досега се смяташе, че не е по силите им, казват изследователите.

Познаването на начина, по който конете се учат, може да помогне на гледачите да ги обучават по-хуманно и да подобрят благосъстоянието им, допълва екипът.

„Конете не са гении по природа, те са смятани за посредствени, но настоящото проучване показва, че всъщност са по-напреднали в когнитивно отношение, отколкото им признаваме“, пишат авторите на изследването, публикувано в сп. Applied Animal Behaviour Science.

За целите на изследването учените са поставили на 20 коня задача, състояща се от три етапа с постепенно усложняване на правилата и въвеждане на наказание.

В хода му изследователите са установили, че конете се съобразяват с наложените правилата, за да получат лакомство. Животните са се справили по-добре от очакваното в сложната игра, базирана на възнаграждение, а когато им е било отказвано лакомство заради неспазване на правилата й, те са успявали незабавно да сменят стратегиите си.

Според изследователите това предполага, че конете през цялото време са знаели какви са правилата на играта.

Според учените резултатите от изследването показват, че конете имат способността да формират вътрешен модел на заобикалящия ги свят, за да вземат решения и да правят прогнози – техника, известна като обучение, базирано на модели.

Досега се смяташе, че този вид обучение е твърде сложно за конете, тъй като те имат недоразвит префронтален кортекс – част от мозъка, свързана със стратегическото мислене.

Според учените конете използват друга зона на мозъка, за да постигнат подобен резултат.

„Това ни учи, че не трябва да правим предположения относно интелигентността или усета на животните въз основа на това дали те са изградени точно като нас“, пишат изследователите.

Снимка: Pixabay

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Бернар Вербер: Няма по-добро място и време от „тук и сега”

Преди десетилетие името на Бернар Вербер нашумя у нас с трилогията „Мравките”, издадена на български от ИК „Колибри”. Тогава може би беше все още...

Педро Алмодовар с почетна награда за цялостна кариера на кинофестивала в Сан Себастиан

Кинофестивалът в Сан Сабастиан, Испания, ще бъде открит в петък с дългоочакваната прожекция на новата, феминистка версия на еротичната филмова класика "Емануела", режисирана от...

„Голямата маса“ в столичния район „Оборище“ двойно по дълга – цели 120 метра

След огромния успех на първата „Голяма маса“ в столичния район “Оборище”, организаторите подготвят и второ издание, съобщават от местната администрация. Инициативата ще се състои на...

„Звезди в косите, сълзи в очите“ – спомен за Катя Паскалева

Има личности, чиито дела са обречени на вечност. Талант, харизма, доброта в сърцето – това са сигурни предпоставки да продължаваме да ги обичаме. Такава...

Извинете ме докато целувам небето ~ Джими Хендрикс

Американският рок музикант е един от най-влиятелните изпълнители в света. Сутринта на 18 септември през 1970 година 27-годишният Хендрикс е открит мъртъв в една...