„Коледно поетично-музикално соаре с Багряна“ връща спомените за голямата поетеса

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Новото пространство за изкуство и срещи – сцената в „Централни хали“, ще бъде домакин на „Коледно поетично-музикално соаре с Багряна“. На 12 декември, четвъртък, от 19:00 часа, три актриси – Искра Ангелова, Жорета Николова и Снежина Петрова ще ни пренесат в света на голямата поетеса Елисавета Багряна. Те ще прочетат някои от любимите си нейни стихотворения заедно с публиката.

Спектакълът е изпълнен и с музика по стихове и писма на поетесата, а разказът за непознатата Багряна ще бъде втъкан в представлението чрез откъси от нейни писма и дневници.

Идеята идва на Искра Ангелова още по времето на Covid пандемията. Тя създава три поетично-музикални спектакли с помощта на Национален фонд „Култура“.

Първият спектакъл, който е посветен на Пейо Яворов, е бил планиран да се случи в двора на къщата-музей на поета на столичната ул. „Г.С. Раковски“. Дъждовна буря с градушка обаче възпрепятства представлението да бъде осъществено навън и тогава къщата-музей на Славейков, която е в близост, приютява спектакъла.

„Яворов не се съгласи и ни изпрати бързо в хола на Славейков“, шегува се Искра Ангелова.

Пред Радио София тя сподели, че за посетителите на предстоящия спектакъл, който е посветен на Елисавета Багряна, има таен въпрос-парола и дрескод.

„Въпросът е кой е архитектът на Халите? Дрескодът е Гетсби, 20-30-те години. Няма да пускаме хора, които не са облечени така, може да е елемент, обаче трябва да се спази, защото след като приключи нашето представление, ще си говорим, можем да си потанцуваме на ретро музика. Искаме да е много празнична атмосферата“, каза Искра Ангелова.

По време на спектакъла от дистанция ще чуем и гласовете на две съвременни поетеси – Мария Донева и Камелия Кондова. В чест на Елисавета Багряна ще свири и камерен оркестър. Цветелина Найденова, Венелин Пиперов и Явор Гайдов ще представят стари градски мелодии и класически произведения, точно както това се е случвало в началото на XX век в София.

Любовта на Искра Ангелова към Елисавета Багряна не е случайна. Освен голямото творчество, което тя оставя, Ангелова има и далечна роднинска връзка с поетесата. Освен това е изиграла младата Багряна в игрален филм.

„Тя е била много светска жена – с перлите, с роклите, с бижутата, с любовите, с пътешествията. Тя е била много смела, да замине да живее в чужбина, да изследва, да разглежда културата там. В това представление съм втъкала освен ранните й стихове, освен по-селските й стихотворение, защото тя е и учителка в един момент извън София, освен по-зрелите й стихове и стиховете й в чужбина, съм втъкала нейните писма и дневници. Изключителна интелектуалка е Багряна и се вижда каква смелост се изисква, 20-30-40-те години да бъдеш поетеса. Жена с висше образование – кой ще те вземе на сериозно? Тя го разказва много хубаво и ние го предаваме“, каза Искра Ангелова.

Източник: Радио София; Снимка: Централни хали

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Йосиф Сърчаджиев ще получи Наградата на София

Едно от емблематичните имена в българското кино и театър – актьорът Йосиф Сърчаджиев, ще получи Наградата на София на 29-ия "София филм фест". Плакетът е...

11.02.: „Любовта е всичко!“ – вечер с лириката на Маргарита Петкова, Добромир Банев и Пламен Тотев

В навечерието на Празника на любовта и виното Издателска къща „Персей“ и Националната библиотека ви канят на едно събитие, където ще бъдат представени три...

МОДЕРНИ ВРЕМЕНА: Последният ням филм на Чаплин (видео)

На 5 февруари през 1936 г. Чарли Чаплин реализира последния си ням филм. „Модерни времена” всъщност е първият открито политически ангажиран филм, а критиката...

На 5 февруари празнуват всички с „добри“ имена

На 5 февруари имен ден празнуват всички, които носят името Добрин, Добринка, Добромир, Добромира, Добри. На тази дата православната църква почита паметта на Св. мъченица Агатия, от старогръцки...

Да обичаш, значи да се бориш за любимия човек ~ Михаил Пришвин

Михаил Михайлович Пришвин е руски писател, автор на произведения за природата, ловни разкази и произведения за деца, събирач на народни приказки и легенди, агроном...