Мемоарите на Катрин Деньов „Самата аз“ излязоха на български

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Жива легенда. Кралица на френското кино. Любимка на велики режисьори. Ослепителна красавица. Фатална жена. Всички тези определения важат с еднаква сила за Катрин Деньов, чиято филмова кариера обхваща близо 70 години и над 100 роли на големия екран. Но в мемоарната книга „Самата аз“, която излезе на български със знака на „Кръг“, знаменитата актриса разкрива себе си както никога досега чрез своите лични дневници.

Изданието, което e в превод на Гриша Атанасов и с корица на Милена Вълнарова, осветлява избрани моменти от живота на Деньов – както личния, така и професионалния, и е своеобразно допълнение към историята на киното от втората половина на ХХ в.

Емоционалните преживявания на актрисата, сложните ѝ отношения с режисьорите и колегите, съкровените ѝ мисли и усещания насред главоломния ѝ успех – това е фокусът в „Самата аз“. Книгата събира записките, които тя си е водила между безкрайните часове усилена работа по филмите „Тристана“ на Луис Бунюел, „Танцьорка в мрака“ на Ларс фон Триер, „Индокитай“ на Режис Варние и други шедьоври на киното. Сред тях е и сниманият у нас „Изток-Запад“, който предоставя ценен, макар и малко тъжен поглед към 90-те години в България през погледа на Деньов.

Филмовите дневници на френската икона са изключително рядко повдигане на завесата към нейния вътрешен свят и отразяват качествата, превърнали я в световна знаменитост – те са изящни и чувствени, но в същото време интригуващо сдържани. Книгата е задължителна както за почитателите на киното, така и за онези, които се вълнуват от непрестанните изненади на живота.

В интервюто, включено в „Самата аз“, Деньов казва, че докато си е водила дневниците, никога не си е помисляла един ден да ги публикува. „За мен това са по-скоро лични бележки, което обаче не ми попречи да се самоцензурирам, защото съм доста критична и дори и тук има неща, които предпочитам да не казвам – признава тя. – Даже да изглежда безобидно, може да се окаже, че е жестокост, която не допринася с нищо. Не става дума да захаросваш истината, а просто, че силата на писаното слово може да е нещо ужасно, ужасно…

Писаното слово наистина е гравирано върху хартията като върху мрамор. Можеш да съжаляваш за него, можеш да го отричаш, можеш да кажеш, че е било отпечатано без твое съгласие, можеш да твърдиш, че думите ти са били изопачени, но когато е написано, то вече е написано.

Отпечатаното има стойността на окончателна истина. И тази стойност на истина трае отвъд всичко, което можем да си представим.“

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Ти и аз ще се намираме във всеки живот

"- Защо си толкова убеден, че ще ме видиш отново? Животът може да не ни срещне пак. След години ти можеш да си на...

12 водещи художници и скулптори се събират за обща изложба на „Шипка“ 6

Изложба „Шест зими... едно лято“ – живопис и скулптура, се открива на 3 април от 18.00 часа в галерията на Съюза на българските художници...

Греъм ГРИЙН: Когато не сме сигурни, сме живи

Хенри Греъм Грийн е английски писател, драматург и критик. Той е автор на голям брой романи, в които разглежда различни етични и политически проблеми...

Русия гони Елтън Джон

Фондацията на Елтън Джон за борба със СПИН е нежелана в Русия, заяви днес руската главна прокуратура, цитирана от Франс прес. Обявяването на дадена организация...

„Семейство Симпсън“ и „Семейният тип“ са подновени за още четири сезона

Анимационните телевизионни сериали "Семейство Симпсън", "Семейният тип" и „Бyргерите на Боб“ са подновени за още четири сезона, обяви компанията "Фокс", цитирана от Ройтерс. „Американски татко"...