Откриха оса на 99 милиона години, съхранена в кехлибар (снимки)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Учени откриха изчезнал вид паразитна оса, датираща отпреди близо 99 милиона години. Насекомото е съхранено в парче кехлибар.

Видът Sirenobethylus charybdis или S. charybdis, кръстен на митологичното морско чудовище Харибда, използвал коремна структура, наподобяваща капан на венерина мухоловка, за да улавя и обездвижва плячката си.

Генериран обаз на древната оса

Изследователи от Природонаучния музей на Дания и Capital Normal University в Китай анализирали 16 женски екземпляра, запазени в кехлибар, с помощта на микрокомпютърна томография (micro-CT сканиране). Те изчислили, че екземплярите, събрани от региона Качин в Северен Мианмар, датират отпреди 98,79 милиона години, от среднокредния период.

Морфологията на осите показва, че те са били паразитоиди – насекоми, чиито ларви живеят като паразити в своите гостоприемници, преди в крайна сметка да ги убият. Вероятно осите позволявали на гостоприемника да продължи да расте, докато се хранили с него.

древна оса

Коремът на S. charybdis оформял структура, наподобяваща гребло, с дванадесет власинки, напомняща на хищния механизъм на венерина мухоловка. Според учените, този триделен апарат е служил за временно задържане на гостоприемника по време на снасяне на яйца.

Вероятно тези оси не са могли да преследват плячката си на дълги разстояния, а по-скоро са чакали неподвижно с разтворен апарат, докато жертвата попадне в капана им. Коремната им структура е уникална и няма аналог сред познатите съвременни насекоми.

Сложният механизъм за улавяне вероятно позволявал на този вид да залавя бързо движещи се насекоми, като крилати или скачащи организми. Сред съвременните паразитоиди от същото надсемейство Chrysidoidea се срещат кукувичи оси и бетеилидни оси.

Уникалният модел на жилките в задните крила на S. charybdis подсказва, че този вид може да принадлежи към собствено семейство – Sirenobethylidae, което досега не е било описано.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Пиано за ценители: Сергей Рахманинов (видео) 

Един от най-интересните руски музиканти от края на ХІХ и началото на ХХ век се ражда на 1 април през 1973 година. Сергей Рахманинов...

Незабравимият Димитър Димов в цитати от романа „Тютюн“

Романът "Тютюн" на Димитър Димов се нарежда сред най-големите класики на родния литературен фронт и е един от най-четените романи в българската литература. Ето 15...

Обществото за опазване на грозните животни си има талисман

Рибата капка, която дълго време беше провъзгласявана за най-грозното животно в света, стана Риба на годината на Новозеландска екологична организация. Годишния конкурс има за...

Три култови групи отбелязват с концерт 60-годишнината на Димитър Воев

Групите „Нова Генерация“, „Тангра“ и „Ревю“ ще отбележат с общ концерт 60 години от рождението на емблематичния поет, композитор и музикант Димитър Воев, съобщава...

Хиляди художници създадоха свои интерпретации на картината „Момичето с перлената обеца“

След като изпрати най-известната си картина за мащабна изложба в Амстердам, включваща почти всички произведения на Йоханес Вермеер, музеят "Маурицхойс" в Хага "осъмна" с...