По мнението на видния британски философ от наше време Бертранд Ръсел, идеите във философията на Спиноза трябва да бъдат използвани, за да можем чрез тях да избягаме от безумието на модерния живот, за да не ни парализира никога вече горчивината на отчаянието.
Барух де Спиноза се ражда на днешния 24 ноември през 1632 година. Син е на преуспели имигранти от Португалия. Бягайки от инквизицията се установяват в Холандия. Така по времето на Рембранд, в Амстердам живее един срамежлив младеж, който изучава равинския закон и Свещеното писание. Спиноза става непосредствен свидетел на сблъсъка между новопристигналите евреи и „ашкеназите” /немските евреи/, или талмудическите евреи, които обитават Амстердам от векове.
Докато в Португалия много от евреите крият религията си от Инквизицията и се покръстват в християнството, като тайно извършват юдейските си обреди, то в Холандия намират едно сравнително свободно общество. Така младият Барух усвоява не само класиците на литературата и философията, но учи латински език и Новия завет. Още като студент се присъединява към група радикални мислители. На 24 години той така силно вбесява ближните си евреи, че те го отлъчват, както от религията, така и от общността, налагайки му тежко телесно наказание. Не е изяснено напълно, как възниква спорът му с еврейската общност, но той е обвинен, че отрича съществуването на ангели, произхода на Библията от Бог и безсмъртието на душата.
Съвременната философия отрича голяма част от наследството на Спиноза, но всяко ново поколение открива по нещо от себе си в думите му. Великият немски поет Гьоте смята, че той ни е много необходим, за да разберем Космоса.
Философът умира самотен на 44 години след белодробно заболяване.
Представяме ви избрани цитати от Спиноза:
„Ако искаш бъдещето да е различно от миналото, не забравяй миналото.“
„Боязън е желанието да избегнем чрез по-малко зло едно по-голямо зло, от което се страхуваме.“
„Вежливостта или скромността е желание да се извърши това, което се нрави на людете, и да се изостави това, което не им се нрави.“
„Всичко възвишено е толкова трудно, колкото и рядко.“
„Завистта е омраза, доколкото тя така въздейства върху човека, че той се наскърбява от щастието на другия, и напротив радва се на неговото нещастие.“
„Любовта е силна като смъртта.“
„Малодушен е онзи, който знае какво решение да вземе, за да направи добро или да попречи на нещо зло, но не го прави.“
„На човек, който се срамува, е присъщо желанието да живее честно.“
„Надменност е поради любов към себе си, човек да има по-високо мнение за себе си, отколкото подобава.“
„Най-доброто качество на парите е тяхното количество.“
„Не щастието е награда за честността, а самата честност.“
„Невежеството не е аргумент.“
„Сладострастието е също желание и любов към съединяване на телата.“
„Свободният човек не мисли за нищо тъй малко, както за смъртта, и неговата мъдрост е размишление не върху смъртта, а върху живота.“
„Срамът е известна тъга, възникваща у човек когато вижда, че неговите постъпки се презират от другите.“
„Срамът е неудоволствие, съпроводено от идеята за някое наше действие, което другите, както ни се струва, порицават. Обяснението… трябва да се обърне внимание на различието, съществуващо между срама и скромността. Срамът е неудоволствие, следващо постъпката от която ни е срам; скромността е страх или боязън от срама, пречещ на човека да допусне нещо срамно. Скромността обикновено се противопоставя на безсрамието, които по природа не са свързани, а само на думи.“
„Състрадание е скръб, придружена от идеята за едно зло, което е постигнало другиго, за когото си представяме, че ни е подобен.“
ARTday.bg
Следвайте ни във Фейсбук на https://www.facebook.com/ArtDay.bg/