Площадът носи това име от 1904 година насам
През 1904 година в центъра на Манхатън е преименуван на „Times Square” по името на „The New York Times”. Площадът е наречен така, след като редакцията на вестника премества централния си офис на 42-ра улица. Преди това се е наричал „Лонгакър” („дълъг акър”).
„Longacre Square”
В Манхатън холандските преселници полагат основите на селище в южната част на острова, което кръщават с името Ню Амстердам. В началото The Great Kill е площад, който се образува при съединяването на 10-то авеню и 40-та улица, която с годините е преляла в 42-ра улица. 40-та улица всъщност, е служила на риболовците в река Хъдсън и за разходки на водните птици.
Името Great Kill се запазва, площадът се превръща в място за огласяване на важни решения. От средата на 19 в. Обаче е преименуват на „LongAcre Square” – по подобие улицата в централната част на Лондон. И в крак с индустриализацията силните на деня в Манхатън избутват театрите и развлекателния бизнес на север, а улиците около днешния „Таймс Скуеър” приютяват в края на 19 в. проститутките, ресторантьорите и актьорите.
Театър „Олимпия“
Първият театър на площада – „Олимпия”, е построен от производителя и търговец на пури Оскар Хамерщайн I. В началото на 1890 г. този някога слабо уреден район от Бродуей вече ослепително грее с тонове електрическа светлина и е претъпкан с тълпи от средната и висшата класа, за да им „продава” театър, храна и забавления.
„Таймс Скуеър“ днес
А през 1904 г. името е сменено отново, и се запазва и до днес „Таймс Скуер” – една от емблемите на Ню Йорк и атрактивна дестинация за хора от целия свят. Днес „Таймс Скуеър” e пресечна точка на „Бродуей” и Седмо авеню, като се простира от 42-ра до 47-ма улица.
ARTday.bg
Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/