„Пловдив чете“ приветства големия испански писател Маркос Хиралт Торенте

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Събитието с него в рамките на фестивала ще бъде на 13 юни

Световно признатият испански писател Маркос Хиралт Торенте пристига в България, за да вземе участие в литературния фестивал „Пловдив чете“. Събитието с него ще бъде на 13 юни (четвъртък) от 19:30 ч. в Bee Bop Café (Дом на техниката, ул. „Гладстон“ 1). Ще бъдат представени новата му книга „Краят на любовта“ и романът му „Време за живот“ (издадени от „Персей“ и преведени от Румен Руменов, който също ще участва в събитието).

Маркос Хиралт Торенте е роден в Мадрид през 1968 г. в семейство, свързано с изкуството (баща му е известен художник, дядо му – писател). Завършва философия в Автономния университет на Мадрид. Литературният му дебют е през 1995 г. със сборника разкази „Разбери ме“. През 1999 г. е признат за един от най-обещаващите автори на Испания, когато събира овациите на критиката и печели с „Париж“ награда „Хералде“ за роман, а със сборника разкази „Нищо не се случва самò“ – награда „Фурест и Рока“. Световният му триумф идва с романа „Време за живот“, спечелил Националната награда за литература на Испания и италианската награда „Стрега“ в конкуренция с българския писател Георги Господинов. За „Краят на любовта“ получава международната награда за литература „Бреве Рибера дел Диего“.

„Време за живот“ е вълнуващ и дързък автобиографичен роман за драматичната връзка между баща и син, за тъжните моменти и опасните кръстовища в живота. Една смела и красива изповед, за която четящите хора по света говорят. Художник бохем, бащата напуска съпругата си и невръстния си син, за да води свободен живот. Липсата му се отразява върху мисленето и душевния свят на сина, повлиява и гледната му точка към света. Години по-късно, когато бащата се разболява тежко и му остават две години живот, синът му се грижи за него. В изтичащото време за живот двамата преосмислят пътя, който са изминали, обременен от вината им един към друг.

Пловдив чете

„Краят на любовта“ е посветена на най-красивото, но понякога тъжно и болезнено чувство. Кога любовта бяга от сърцата ни или ние се отдалечаваме от нея? Кога се къса нишката на любовта и защо, веднъж прекъсната, тя не може да бъде повече възстановена? Героите са на различна възраст, с различен социален статус, но с еднакви драматични съдби. Болката им е обща – трайно и безвъзвратно изгубена любов. Героите се лутат и търсят изход в един безкраен лабиринт, искат да избягат от действителността и да намерят своя остров на щастието.

Мъж и жена отиват на отдалечен остров край бреговете на Африка и връзката им е разрушена от объркващата среща с друга двойка. Младеж, привлечен от своята братовчедка и нейния съпруг, става свидетел как любовта изстива между тях, но те остават нейни пленници цял живот. Целомъдрената, но всепоглъщаща любовна връзка между момче с неспокоен дух и богато момиче оставя белег, който никога не може да бъде излекуван. Синът на разведени родители се опитва напразно да ги събере, преди да осъзнае защо не може.

Изящен стилист, с изключителен психологически усет авторът умело прониква в човешката душа и с малко, но точно подбрани думи описва преживяванията, вълненията и мислите на хора, загубили най-ценното в живота си.

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Не ни учат как да обичаме

„Има само една трудност в това да бъдеш мъж. Не ни учат как да обичаме. Когато една жена ни обича, това ни сломява и...

Гледаме „Да обичаш на инат“ по БНТ в памет на Николай Волев

Режисьорът Николай Волев, създал култови български филми като  "Господин за един ден" и "Да обичаш на инат", почина при инцидент на 78 години. Българската национална...

Българско кино: „А сега накъде?“ е филм за тържеството на любовта

На днешния ден през далечната 1988 година е премиерата на филма "А сега накъде?". Режисьор е знаменитият Рангел Вълчанов. В ролите: Албена Ставрева, Ани Вълчанова,...

Артър Милър: Предателството е единствената истина, която остава до края

Той остава в историята на театъра с пиеси като „Всички мои синове”, „Смъртта на търговския пътник” и „Поглед от моста”. Носител е на „Пулицър”...

Пет дни си спомняме за писателя дипломат Ромен Гари

"Моето странстване по света е преследване на Романа на многопластовия живот." - Ромен Гари Ромен Гари е един от големите френски писатели на XX век. Роден е...