ЛИДИЯ МИХОВА: Всеки от нас има значение!

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Радиожурналистът в откровен разговор с писателя Добромир Банев

Коя е тя? Глас, който всеки разпознава и лице, което, макар и непознато по улицата или в трамвая, просто пленява. Не само заради сините очи, а заради усмивката. Тя не слиза от лицето ѝ. 

Лидия Михова е родена на 2 юни 1951 година в София. Спомня си, че детството ѝ е свързано основно с репетициите, концертите и турнетата с Детския радиохор, тъй като е пяла в него от създаването му. Майка е на две деца – на 45-годишна дъщеря и на 30-годишен син. Завършила е право, но и ден не го е практикувала. Защото нейната страст е радиото. Цели 40 години работи в БНР, а от три години е пенсионер. С нея се запознах наскоро. Животът ни срещна именно в студио на Националното радио, за да осъзная, че сякаш отново срещам отдавна изгубен приятел.

Завършила си право, но целият ти живот премина в радиото. Как започна всичко?

– Завърших с удоволствие, теоретично беше повече от интересно! Разочаровах се по време на едногодишния задължителен  стаж – не можех да бъда „безпристрастна“ по един специфичен адвокатски маниер и съм сигурна, че всеки разбира за какво говоря. Отървах разпределението в провинцията, тъй като имах вече дъщеричката си. И защото няма случайни съвпадения, един ден чух края на съобщение за говорители в БНР. Явих се на шега и микрофонът стана мой верен приятел завинаги.

Какво ти даде професията на радиоводещ?

– Дълги години бях водеща на сутрешния блок на Програма „Христо Ботев“ – уникалната програма в българския ефир, в която господстват културата и изкуството. Няма политика, няма листи, няма скандали. Единствените противоборства се случват в разнообразните мнения на слушателите. Ето какво ми даде моята работа – уважителност, търпение и отдаденост, без преувеличение. Да работиш онова, което обичаш, е безценно. Споделих, че микрофонът ще бъде близо до мен до края на живота ми. Все още другаруваме с него, защото превърнах своето хоби – дублажа, в основно  занимание сега. Липсва ми студиото в БНР – познавах всяка гънка на пулта, липсват ми нашите скрити знаци с тонрежисьора и музикалния редактор, специфичният мирис на дървената облицовка и най-вече онзи гъдел под лъжичката, когато светне червената лампа и трябва да поздравя с: Добро утро, уважаеми слушатели! Неописуемо е. 

Гласът е твоята запазена марка. Чувстваш ли се до известна степен и актриса, когато озвучаваш научно-популярни филми?

– Гласът. Една приятна смесица от Божи дар и гени, без никакъв личен принос. Затова не се фукам с гласовите си данни, важното е дали съм ги напълнила със съдържателност. Когато си зад кадър е много важно да прескочиш „рампата“ и да задържиш интереса на слушателите. Ако съм го направила, ще съм доволна…  Когато озвучавам документални или научно-популярни филми – моята страст – се чувствам като съавтор. Толкова ме увличат, че забравям за лапсусите. Те са моят втори университет.                              

Как би формулирала живота в едно изречение?

– Като тъкан, съставена от много нишки, а ти изтегляш своята и от нея ушиваш своята житейска дреха.                                                                                                

А любовта?

– Като раждането на нова звезда на небосклона.             

Оптимист ли си и ако да, кое е нещото, което те води напред?

– Зодия Близнаци съм и понякога съм много колеблива – да се зарадвам ли или да изчакам подводните камъни да изскочат… Но, може би, заради това противоречие стоя здраво на краката си. Истината и справедливостта са моята опора. И не приемам уклончивото: Има много истини в живота! Не, фактите определят единствената истина и не отстъпвам от  това.       

Ако можеше да изживееш живота си като в роман, коя книга би избрала и защо?

– „Тютюн“ на Димитър Димов заради горчиво-сладкия вкус на един объркан живот, заради противоречивата  Ирина – красива, слаба и силна… Мечтаех да стана актриса и да вляза в нейната роля. Да, бих се потопила в онова време с мирис на папироси и греховни помисли.                                                   

Определяш ли себе си като „летящ“ човек?

– Защо търсим бъдещето си нагоре към вселената и искаме да летим? Отскоро си мисля за дълбините на океаните и моретата с неизследваните ресурси и богатства… Бих потеглила с откривателска мисия надолу. Кое е обратното на „летящ човек“? Е, това съм аз в момента!                                                                              

Какво най-много би искала да се промени в света, който обитаваме днес?

– Бих забавила времето, за да имаме възможност да се погледаме очи в очи по-дълго, да разберем, че не сме даденост и всеки от нас има значение. Обичам света и боледувам от неразбирателството…

Добромир Банев

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Ралф Уолдо Емерсън: Завистта е невежество, подражанието е самоубийство

Емерсън е основоположник на движението трансцедентализъм, чиято идея е, че светът е нещо много повече от това, което човек вижда и възприема. Един от...

Коя е Елиза от музикалното произведение на Бетовен?

Лудвиг ван Бетовен е немски класически композитор, представител на Виенската школа, важна фигура в преходния период между класицизма и романтизма. Смятан за един от...

Лазаровден – един от най-хубавите народни обичаи

Лазаровден е един от най-хубавите народни обичаи. На този ден църквата чества възкръсването на Лазар. Според Библията действията на Исус около гроба на мъртвия...

Хоризонтът в стихотворение на Станка Пенчева

ХОРИЗОНТ От Станка Пенчева Отиват си от нас децата ни, отиват към пясъка на своите миражи, към лабиринтите на свойте минотаври, към своите помийни ями, триумфални арки, тресавища, каменоломни, звездопади... Отиват си от нас....

Книга за Красимира Колдамова излиза в Световния ден на балета

Книга за примата на българския балет и изтъкнат балетен педагог Красимира Колдамова излиза в Международния ден на балета 29 април. „Балерината Колдамова“ с автор...