Квадрат 500 представя Елина Кешишева, настоящия фотограф на Dior (СНИМКИ)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

„Майстори на фотографията“ се завръща с изложбата „Лета“

Река Лета тече бавно и тихо: както казват поетите, тя е като река от масло, а течението й е по-тихо от шепот. Елина Кешишева не обича сантименталните разкази: Лета е нимфа на забравата, с която в древногръцката митология се свързва една от реките в подземния свят. Душите пиели от водите на Лета, за да забравят земния си живот.

“Майстори на фотографията” се завръща със своето тринадесето издание, за да представи Елина Кешишева – първия български фотограф, който става част от платформата и прави своя голям пробив в модната индустрия, заснемайки настоящата кампания на модна къща DIOR. Изложбата й “Лета” (Léthé) подканва зрителя да премине бавно през пространствата на галерията. Да насочи мислите навътре към себе си, да потъне в забрава, която отпуска сетивата му, и да чуе вътрешния си глас. Куратор на изложбата е Аниса Туати.

Широкоформатните произведения са заснети върху филмова лента на естествена светлина, за да се уловят най-точно цветовете. Кадрите са направени сред природата, по време на пандемията, близо до Мемийон във Франция, край близката река и извън времето. Елина създава жизнеутвърждаващи фотографии, като снима приятелките си в пози, свободно излагащи телата им. Героините са като антични статуи, амазонки или жени без възраст с прекрасни тела. Кешишева успява да запази изражението им на деца, нетърпеливи да откриват, да се очароват и да преобразяват привидностите.

Изложбата дава възможност на автора да ни потопи във философска приказка, където природата и водата символизират духовното пречистване и покой. Това е основното послание на Елина Кешишева, прекарала детството си край морето в Черноморец. Именно там би трябвало да търсим началото на реката на забравата, символ на древното познание, въплътено в женските фигури.

Събитието е част от Календара на културните събития на Столична община за 2021 и се осъществява от фондация „МУСИЗ“ в партньорство с Националната галерия, със съдействието на VIP Дидживижън – официален представител на Leica, и с финансовата подкрепа на УниКредит Булбанк.

Елина Кешишева е български фотограф. Живее в Париж от 25 години, като за първи път е забелязана на фестивала De Mode et de Photographie of Hyères от Патрик Реми и Мишел Малар. Кешишева е първата българка, която става главен фотограф на френското модно списание Marie Claire. Заснела е над петдесет корици на различни издания, сред които Vogue, L’Officiel,W, Numéro и други. Пред обектива й застават Настася Кински, Фарел Уилямс, Даян Крюгер, Ник Кейв, Вим Вендерс, Анди Макдауъл, Ейми Уайнхаус.

Характерно за фотографиите на Елина Кешишева са препратките й към класически художествени произведения, заснети чрез изразните средства на аналоговата фотография – стил, който впечатлява артистичния директор на DIOR Мария Грация Кюри.

Непрекъснато търсеща обединяващата връзка между природата и човешките емоции, Елина неизменно вижда своите творби през призмата на безкомпромисната ангажираност на артиста. Нейни работи са излагани по целия свят, в Париж, Ню Йорк, Берлин, Лондон и на други места. Освен това си е сътрудничила с най-големите модни къщи, като наскоро ръководи кампанията по представянето на колекцията висша мода на DIOR. В момента работи по предстоящата си изложба, посветена на постепидемичното завръщане към природата, първичната красота и естетика.

Аниса Туати е организатор на изложби и независим куратор от Франция с професионално образование в областта на археологията. Тя е и сред учредителите на културната организация Octavia, подкрепяща хибридността като един от възможните инструменти за постигане на хармоничен живот в общността. От 2021 е член на Съвета на кураторите на Женевския музей за изкуство и история. Била е артистичен директор на фондацията Contemporary Istanbul, за която изготвя програма с фокус върху принадлежността към средиземноморската култура, както и асоцииран директор на Chalet Society. Тя е курирала, самостоятелно или в сътрудничество, различни изложби в Турция, Ливан, Мексико, Аржентина, САЩ, Франция и други страни. Сред тези събития е и откриването на музея на изкуствата BeMa в Бейрут през 2018 с изложбата „Цикли на прогрес в разпад” (Cycles of collapsing progress).

Откриването на изложбата е на 24 юни (четвъртък), от 18.00 до 20.00 часа, при спазване на всички противоепидемични мерки и контролиран достъп.

Източник и снимки: Квадрат 500

ARTday.bg

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като...

Емир Кустурица на 70

Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни...

Тъгата на Пинокио по Карло Колоди

Карло Лоренцини Колоди е роден на 24 ноември 1826 година във Флоренция. Колоди е псевдоним — име на красиво градче в Италия, в което...

Другата аз

ОГЛЕДАЛО Аз съм сребърна и точна. Без предубеждения. Това, което виждаш, поглъщам го веднага. В чистия му вид – без примес от любов или омраза. Не съм жестока,...

Стивън Бруст: Провалът води до зрялост, зрелостта води до успех

Стивън Бруст  е американски писател, но във вените му тече унгарска кръв. Известен е най-вече с романите си за наемния убиец Владимир (или както...