Разговор на Свобода Атанасова с Таня Мелихранова
Изключително голям интерес има през тази година към българската литература, както и към лириката. Това сподели пред БНР Таня Мелихранова, собственик на бургаската книжарница „Белканто“.
Има лек отлив на млади читатели, споделя тя:
„По принцип това е времето, в което много динамично се пазарува. Независимо къде, дали хранителни, промишлени стоки. Много хора посещават и книжарниците, защото всеки иска да зарадва любимия си човек или близките си хора с нещо много специално и различно.
Какви са заглавията, които се търсят най-много през тази година, кои са авторите им и изобщо четат ли хората?
Разбира се,че хората четат. Който е чел, той продължава да чете. При младите читатели и клиенти има лек отлив, но така или иначе родителите, бабите и дядовците непременно по тези празници идват и търсят подходяща книга за своите деца и внуци. Държат много да се поддържа тази грамотност и любов към книгата, която любов ги е съпътствала и през техния живот. По този начин искат да я предадат и на своите наследници. Много е мила тази тенденция. При мен дойде един възрастен господин, който поиска да купи сборници по математика за своя внук, който е в 7 клас.
Търсенето от страна на читателите е в широк спектър. Детският фонд е целогодишен. Повече от месец имаме и книжките с коледни и новогодишни мотиви. С книжките за оцветяване, стикерите, пъзелите.
Акцентът отива към българската литература, изключително приятно впечатление прави това. По-малко се купува преводна литература.
Комплимент към книгите на Здравка Евтимова, последната ѝ книга се радва на невероятен успех – „Резерват за хора и вълци“. Към книгите на Георги Господинов продължава да има нестихващ интерес, към книгите на Бешлийска – „Глина“ и „Сърце“, на Мария Лалева „Пасиансът на архангелите“, на Ивелина Радионова, на Георги Бърдаров, както и книгите на Боян Боев, който още преди две-три години направи фурор с книгата „Сайбиевата невеста“ и сега „Последна молитва“, също и на Диана Саватева „Капка, изпреварила дъжда“. Разбира се, книгата „Абсурдни времена“ на Маргарита Петкова и на Добромир Банев, усеща се, че лириката се нрави все повече на много хора.
Въпреки, че тази година имаше и Световното първенство по футбол, което вече приключи, книгите, посветени на футболните звезди не бяха сред най-търсените от читателите“, сподели още Таня Мелихранова.
Източник: БНР
ATRDAY.BG