ЛЮБОПИТНО ЗА ЖИВОТА НА ВЕЛИКИТЕ ПИСАТЕЛИ

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Какво не знаем за някои от най-гениалните творци, записали имената си във вечността

Всеки от нас има своя любим автор, но малцина са запознати с повечето факти от живота му. Затова нека сега надникнем през прозореца на историята и разберем някои подробности за писателите, които обичаме.

Джордж Байрон – „Не мога да бъда гениален по 24 часа на ден – няма да ми остане време да се обръсна.“

Резултат с изображение за byron

Страдал е от маниакална депресия (биполярно разстройство). Великият поет е бил куц, склонен към напълняване, но и невероятно любвеобилен – според сведенията за годината, която прекарва във Венеция, сакатият англичанин „ощастливява” 250 дами. Притежавал удивителна лична колекция – събирал къдрици от косите на любимите си жени.

Чарлз Дикенс – „Около горящата свещ винаги се въртят различни жалки насекоми, но нима за това е виновна свещта?“

Charles Dickens - Wikipedia

Дикенс бил любител на хипнозата, наричана по негово време мезмеризъм. Едно от любимите му развлечения било да ходи в парижката морга и да разглежда неразпознатите от роднини тела. Винаги спял с глава на север. Нещо повече – сядал с лице към север, когато пишел великите си творби.

Оскар Уайлд – „Обичам да говоря за глупости – това е единственото, от което разбирам.“

Резултат с изображение за oscar wilde

Уайлд не взимал насериозно съчиненията на Дикенс и при всеки възможен случай им се подигравал. И не бил единствен – съвременниците на Дикенс непрекъснато намеквали, че той никога няма да влезе в редиците на най-добрите британски писатели. През 1878 г. завършва с отличие Оксфордския университет. Бил изключително екстравагантен и своеобразен. Писателят даже прекарал две години в затвора по обвинение в содомия.

Ърнест Хемингуей – „Истински смелите хора не се бият на дуели. С това обаче постоянно се занимават много страхливци, за да убедят самите себе си колко са храбри.“

Резултат с изображение за hemingway

Хемингуей бил не само алкохолик, склонен към самоубийство – нещо, което знаят всички. Той имал и фобия към публични пространства и бил параноик – никога не вярвал на похвалите от читателите и почитателите си. Не вярвал дори на добрите думи от близките си приятели. Преживял пет войни, четири автомобилни и две въздушни катастрофи. Често и с удоволствие обяснявал как ФБР го следи. Събеседниците му се усмихвали накриво, но един ден станало ясно, че писателят е прав – разсекретени документи потвърдиха, че американското Федерално бюро наистина го е следило.

Луис Карол – „Всички на този свят са луди.“

Резултат с изображение за lewis carroll

В личните си дневници Карол постоянно се упреквал за различни грехове. Тези страници обаче били унищожени от семейството на писателя, за да не хвърлят сянка върху паметта му. Някои изследователи сериозно вярват в теорията, че Карол е бил самият Джак Изкормвача – серийният лондонски убиец, чиято самоличност така и не е разкрита. Страдал от блатна треска, цистит, лумбаго, артрит, плеврит, ревматизъм, безсъние и още куп най-различни болести. Освен това почти непрестанно – и много силно – го боляла глава. Сам изобретил триколесния велосипед, мнемонична система за запомняне на имена и дати, както и електрическа писалка.

Франц Кафка – „Хората лъжат най-малко тогава, когато лъжат малко, а не тогава, когато нямат повод.“

Резултат с изображение за franc kafka

Работел като чиновник. Според съвременните представи бил типично офисно безгръбначно, натегач и неудачник. Внук е на еврейски месар и едновременно с това бил убеден вегетарианец. През живота си успял да публикува само няколко разказа, които останали незабелязани от широката общественост. Преди смъртта си помолил най-близкия си приятел Макс Брод да унищожи всичките му ръкописи. Брод обаче престъпил волята му и така Кафка станал световноизвестен. Но посмъртно.

Уилям Шекспир – „Така усърдно съдите на други греховете, но по-добре със свойте започнете!“

Резултат с изображение за william shakespeare

Уилям Шекспир се родил и умрял на една и съща дата – 23 април. Съвременниците му твърдяли, че се увличал от бракониерството и особено обичал да лови елени в имението на сър Томас Луси без всякакво разрешение. В негова чест е наречен един от кратерите на Меркурий. Вече няколкостотин години продължават споровете дали той е истинският автор на приписваните му произведения.

Лев Толстой – „Хората често се гордеят с чистата си съвест, само защото имат къса памет.“

Резултат с изображение за tolstoy

-По време на първата си брачна нощ със София Берс 34-годишният Лев Николаевич накарал 18-годишната си булка да прочете страниците от дневника му, където подробно били описани любовните му похождения с различни жени, между които и крепостни селянки. Толстой искал между него и жена му да няма никакви тайни. Отнасял се скептично към собствените си романи, особено към „Война и мир”. През 1871 г. написал на приятеля си Фет: „Колко съм щастлив, че повече никога няма да пиша бози като „Войната”!” Винаги носел на врата си вместо кръст портрет на фрунския просветител Жан-Жак Русо.

Агата Кристи – „Разговорите са измислени, за да пречат на хората да мислят.“

Резултат с изображение за agata cristy

По време на Първата световна война Кристи работела като медицинска сестра във военна болница. По-късно била служителка в аптека – ето защо добре разбирала от отрови. Много от убийствата в книгите ѝ са извършени именно с помощта на различни отровни вещества. Страдала от дисграфия – заболяване, което прави невъзможно писането на ръка. Всичките й знаменити книги са продиктувани. Брайън Олдис, познат на Кристи, разказва за методите ѝ на работа – „тя дописваше книгата до последната глава, после избираше най-малко вероятния заподозрян, връщаше се към началото и преправяше някои места, за да заложи престъплението.”

Антон Чехов – „Във всеки от нас има твърде много винтове, колелца и клапани, за да можем да съдим един за друг по първото впечатление или по два-три характерни признака.“

Резултат с изображение за anton chekhov

Чехов много обичал разходките до публичния дом. Когато отивал в нов град, първата му работа била да проучи мястото от тази му страна. Бил страстен колекционер на пощенски марки. Събирал ги от ранна младост до края на живота си. Близък приятел на композитора Чайковски – дори му посветил разказа си „Мрачно утро”. Повтарял трети клас заради „изоставане в словесността”. Чехов сядал да пише, облечен в параден костюм.

Артър Конан Дойл – „Няма нищо по-измамно от твърде очевидните факти.“

Arthur Conan Doyle - Wikipedia

Бащата на Шерлок Холмс бил окултист и вярвал в съществуването на малки крилати феи. В разказите си за Холмс той описал много от методите на криминалистиката, които още били неизвестни на полицията. Сред тях са събирането на фасове и пепел от цигари, идентифицирането на пишещи машини, разглеждането на местопрестъплението през лупа. Впоследствие полицаите възприели широко тези и други методи, характерни за Холмс. Конан Дойл имал крайно обтегнати отношения с Бърнард Шоу, който веднъж нарекъл Шерлок Холмс „наркоман без нито едно приятно качество”. На надгробната му плоча по молба на вдовицата му е изписан рицарският девиз „Steel True, Blade Straight” (Верен като стомана, прям като меч).

Източник: cheti.me

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Хоризонтът в стихотворение на Станка Пенчева

ХОРИЗОНТ От Станка Пенчева Отиват си от нас децата ни, отиват към пясъка на своите миражи, към лабиринтите на свойте минотаври, към своите помийни ями, триумфални арки, тресавища, каменоломни, звездопади... Отиват си от нас....

Книга за Красимира Колдамова излиза в Световния ден на балета

Книга за примата на българския балет и изтъкнат балетен педагог Красимира Колдамова излиза в Международния ден на балета 29 април. „Балерината Колдамова“ с автор...

8 думи, „изобретени“ от Уилям Шекспир

Шекспир е навярно най-известният писател, който някога е творил на тази земя – и определено най-играният по световните сцени. Той е роден в Статфорд,...

Анита Лус: Паметта е по-трудна за изтриване от мастилото

Знаменитата писателка, драматург и продуцент се ражда на днешния ден, 26 април, през 1889 година. Световна слава добива с романа си „Джентълмените предпочитат блондинки“....

Цигуларят Васко Василев ще свири на Айфеловата кула

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев, заедно със солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън", ще изнесе класически акустичен концерт в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула....