Думите, думите, думите…

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Размисли след две 24-майски слова, които вълнуваха хиляди хора в празничния ден

Писането на “шльокавица” не ми е тема около 24 май, нищо че събуди вопли до небесата. Това не е проблем, то е следствие. Следствие от блудството с езика, което “демократично” допуснахме да ни се случва от четвърт век насам.

Тема ми е обаче какво ми казват известните лица в държавата. Вчера двама респектиращи мъже – президентът ген. Румен Радев и драматургът Константин Илиев – накараха хиляди хора, смълчани пред тях или пред тв екраните, да слушат внимателно. Защото не четяха протоколно написани речи, а изговориха добре премислени от тях слова. Не че се случва за пръв път, но по стечение на обстоятелствата бях на метри от тях и неволно свързах думите им.

Президентът Румен Радев – снимка: Президентство на Република България

Сутринта, на официалната церемония за 24 май пред паметника на светите братя Кирил и Методий, беше времето за президента. Хареса ми посланието, че “в йерархията на духа и културата първенци не са политиците, а рицарите на буквите. Такъв рицар може да бъде и всяко будно дете”. Така е – веднага след това в продължение на три часа хиляди майки и бащи стояха търпеливо на опашка под дъжда заедно с децата си, за влязат и да се докоснат до словесното богатство, пазено в Националната библиотека. Така се става рицар на думите.

И още от словото на президента: “Езикът е нашата щастлива орис по рождение (…) Езикът ни вдъхновява, езикът ни утешава. Когато духът линее, езикът страда с нас (…) Думите са нашият общ капитал. Затова нека ги пазим, защото и те ни пазят. И да ги търсим, защото точната дума понякога се затрива като загубен ключ, но откриеш ли я, отваря врати.”

Писателят Константин Илиев – снимка: Фондация „А’Аскеер“

Красиво, смислено, ала… не разтърсва така, както думите на писателя Константин Илиев, който снощи получи Голямата награда “Аскеер” за цялостен принос към театралното изкуство. Всички в салона на Театър “Българска армия” притихнаха, защото пред тях се изправи мъдрец. Мъдрец, събрал много болка – не физическа, а натрупана от четвърт век болка на духа:

“Когато човек се изправи пред такава голяма аудитория, изпитва необходимост да каже нещо по-значително. Само че какво може да каже един човек на театъра, когато знае, че мнозина преди него са се изправяли и са се опитвали да кажат нещо такова. Припомняли са например думите на Гьоте, че създаването на една нация завършва с разцъфтяването на националната драма и националния театър. Тези думи не бива да се забравят, защото по същата закономерност и по обратната логика повяхването на цветето, наречено театър, може да бъде показател за състоянието на нацията.

Споменавани са често и думите на Уинстън Чърчил, казани по време на Втората световна война, когато Британският парламент обсъжда съкращаването на бюджета. Само с едно съкращение не се е съгласил този велик държавник – със съкращения в областта на културата. И неговите думи са били: “Нали за това водим тази война, за да спасим културата си.” Когато днес някой повдигне въпроса за това, че не се отделя достатъчно за културата, отговаря му се с железния аргумент: “Няма пари!” А на това трябва да се отговори също с железен аргумент и отговорът трябва да бъде: “Сложете ред в държавата и ще има пари!”

Давам си, разбира се, сметка, че самото споменявана на думата “бюджет” буди асоциации, които са в състояние да развалят уюта на този празник. Затова ще спра дотук и ще кажа само нещо за театъра. Театърът е нещо, без което може, без което не се умира. Може да се живее без театър – не може без хляб и вода. Само че човек живее именно заради тези неща, без които не се умира. Не се умира примерно без любов, само че животът без любов няма никаква стойност. Така е и с театъра…”

Важни думи. Не просто красиви, а изстрадани. Думи на рицар на словото към държавните мъже. Като сетен вик на отчаян мъдрец. Чухме и се поклонихме. А чуха ли?

Виолета Цветкова

Резултат с изображение за аскеер 2017

Ето и отличниците от тазгодишните театрални награди “Аскеер”:

Изгряваща звезда – Боян Крачолов за режисурата и Димитър Крумов и Иван Николов за ролите си в „Това НЕ Е Хамлет”, авторски спектакъл на Боян Крачолов по текстове на Шекспир, Бекет, Молиер, Мигел де Сервантес, Том Стопард, Петер Вайс, Мюлер, Калдерон и др. (Театрална работилница „Сфумато”)

Поддържаща мъжка роля – Йордан Ръсин за ролята на Телегин във „Вуйчо Ваньо“ от Антон П. Чехов, постановка Григор Антонов (Театър „Възраждане”)

Поддържаща женска роля – Ивана Папазова за ролята на Икония във „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев, постановка Диана Добрева (Драматичен театър – Пловдив)

Сценография – Свила Величкова за „Малката морска сирена“ от Катрин Ан по приказката „Малката русалка“ от Ханс К. Андерсен, постановка Василена Радева (Театър „София“)

Костюмография – Свила Величкова за „Малката морска сирена“ от Катрин Ан по приказката „Малката русалка“ от Ханс К. Андерсен, постановка Василена Радева (Театър „София“)

Театрална музика – Петя Диманова за „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев, постановка Диана Добрева (Драматичен театър – Пловдив)

Водеща мъжка роля – Свежен Младенов за ролята на поп Кръстьо във „Великденско вино“ от Константин Илиев, постановка Весела Василева (Театър „Възраждане“)

Водеща женска роля – Меглена Караламбова за ролята на Майката в „Разговори с мама” по Сантяго Овес от Жорди Галсеран, постановка Венцислав Кулев (Театър 199)

Режисура – Диана Добрева за „Вълци“ по „Трънски разкази“ от Петър Делчев (Драматичен театър – Пловдив)

Най-добро представление – „Еквус” от Питър Шафър, постановка Стайко Мурджев (Младежки театър „Николай Бинев“)

Съвременна българска драматургия – „Пробен срок“ от Николай Гундеров, постановка Тея Сугарева (Театър 199)

Голяма награда за цялостен принос към театралното изкуство – Константин Илиев

Заглавна снимка: М. Миланов, К. Илиев и М. Пашов; Фондация „А’Аскеер“

ARTday.bg

Следвайте страницата ни във Фейсбук: https://www.facebook.com/ArtDay.bg/

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Хоризонтът в стихотворение на Станка Пенчева

ХОРИЗОНТ От Станка Пенчева Отиват си от нас децата ни, отиват към пясъка на своите миражи, към лабиринтите на свойте минотаври, към своите помийни ями, триумфални арки, тресавища, каменоломни, звездопади... Отиват си от нас....

Книга за Красимира Колдамова излиза в Световния ден на балета

Книга за примата на българския балет и изтъкнат балетен педагог Красимира Колдамова излиза в Международния ден на балета 29 април. „Балерината Колдамова“ с автор...

8 думи, „изобретени“ от Уилям Шекспир

Шекспир е навярно най-известният писател, който някога е творил на тази земя – и определено най-играният по световните сцени. Той е роден в Статфорд,...

Анита Лус: Паметта е по-трудна за изтриване от мастилото

Знаменитата писателка, драматург и продуцент се ражда на днешния ден, 26 април, през 1889 година. Световна слава добива с романа си „Джентълмените предпочитат блондинки“....

Цигуларят Васко Василев ще свири на Айфеловата кула

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев, заедно със солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън", ще изнесе класически акустичен концерт в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула....