Никой не е толкова „Велик“, както той – Петър Велики!

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Никой владетел на Русия, преди или след него, не е направил толкова радикални и значителни промени като този човек! Никой не се престрашава да премахне старите обичаи и да въведе нови норми, които  да се спазват от всички. Никой не се държи толкова грубо с всеки, който се осмели да застане на пътя му, дори и в собственото му семейство. Най-просто казано – никой не е толкова „Велик“, както той – Петър Велики!

Петър I Алексеевич или Петър Велики е руски цар и император, управлявал от 27 април 1682 г. до смъртта си на 8 февруари 1725 г. Той идва на трона след много интриги и заговори в двореца. Първоначално управлява заедно със своя слаб и болен полубрат Иван V, който умира през 1696 година. След смъртта на Иван, когато става цар, той безмилостно потиска всякакъв вид съпротива, дори в собственото си семейство.

След като консолидира властта си, Петър публично обявява нещо, за което дотогава се шушука само сред редки, по-образовани групи хора – ако иска да оцелее, Русия трябва да се промени!

Петър е непретенциозен, държи се и се облича като нормален човек и не обича парадни церемонии. Често ходи по улиците на столицата като обикновен гражданин. До царуването му Русия е огромна, но изостанала феодална държава, обитавана в очите на западния свят от диви племена, които дори не могат да бъдат нормални врагове, камо ли съюзници. Четири десетилетия по-късно, при смъртта на Петър Велики, тази картина се променя завинаги и Русия става водещата европейска сила по онова време.

Променя съда

Посещението на Петър на Запад го убеждава, че много европейски обичаи са по-напреднали от традиционните руски. Затова заповядва на всички свои чиновници и служители да си обръснат брадите и да носят дрехи, съобразени с европейската мода. От това задължение са освободени само свещеници, фермери и кочияши. В пищните зали започват да се организират приеми според европейските обичаи, а дамите от висшата класа ходят на социални събирания, което нарушава традиционната изолация, в която жените са държани дотогава.

Баща на модерната армия

Петър Велики прави радикални промени в армията, според западните стандарти. Той налага задължителна служба за благородниците в държавата, било то в администрацията или в армията, и урежда военната йерархия така, че повишенията да се получават въз основа на заслуги, а не на произход и всеки, който заслужава с делата си, да може да достигне високи военни звания.

Промените включват и разделението на пехота, кавалерия и артилерия, а също така в армията и флота постъпват крепостни селяни и свободни мъже без постоянно пребиваване или постоянна работа. Той въвежда задължителна военна служба, която създава войска от 300 000 постоянни войници и моряци, заедно с резервистите.

Стрелците са елитната охрана и бодигардове на руските царе още от времето на Иван Грозни. Те се осмеляват да се разбунтуват по времето, когато Петър е на голямо пътешествие из Европа (само за да види и опознае обичаите на съвременния свят) и императорът не им прощава.

Стрелците като военно формирование са разформировани и много от тях са измъчвани, погребани живи или изгонени в Сибир. Вместо това той създава Преображенския полк и Семьоновския полк, които се превръщат в ядрото на нова, модерна, руска постоянна армия.

Индустриализация на страната

За да може държавата да поддържа такава армия, са необходими радикални промени в икономиката и индустриализацията. Петър Велики построява много фабрики, корабостроителници и работилници, които получават държавни субсидии. Трудът се осигурява, като се позволява на търговците и собствениците на фабрики и мини да купуват цели села с всичките им жители, които трябва да работят в именията на своите господари.

От идването си на власт до смъртта си, Петър Велики постоянно води войни и разширява страната. Той се бори срещу Османската империя и Прусия, но най-големият и най-важен конфликт по време на неговото управление е Великата северна война – конфликт със Швеция, който продължава цели 21 години и който носи на Русия достъп до Балтика и по този начин свободен път към Западна Европа.

След тази победа Петър получава титлата „Император и самодържец на цяла Русия“. Наричан е още „Баща на отечеството“ и „Велик“, Русия започва официално да се нарича „Руска империя“, а на 22 октомври 1721 година самият Петър заменя титлата император със званието „император на Русия“.

Строителство на Санкт Петербург

Санкт Петербург е символ на руската мощ и богатство

В завладените територии, в шведската провинция Ингрия, през 1703 г. Петър основава град, който кръщава Санкт Петербург. Той забранява строителството на каменни сгради извън границите на града, за да могат всички майстори-зидари да участват в изграждането на новия град, който скоро се превръща в новата столица на Русия.

Петър Велики финансира изграждането му чрез драконовско данъчно облагане на дворянството, а хиляди селяни от вътрешността на Русия са преместени принудително като работна ръка. Затворниците също са принудени да работят в строежа. Създаването на Санкт Петербург, от една страна, означава отваряне на Русия в икономически, политически и интелектуален смисъл към Европа, а от друга страна, признаването й в света като военна и морска сила.

Източник: Trud.bg

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Нежната сладка реч е израз на истинска любов ~ Сай Баба

„Съществува само една религия, религията на любовта. Същестува само един език – езикът на сърцето. Съществува само една раса – расата на човечеството. Съществува...

Приключението не е извън човека, то е вътре в него ~ Джордж Елиът

Викторианската епоха нямаше да е същата без Джордж Елиът (Мери Ан Евънс). Английската писателка идва на белия свят на днешния ден, 22 ноември, през...

Владо Карамазов ще бъде Стенли Ковалски от „Трамвай Желание“

Топактьорът на свободна практика Владимир Карамазов е поканен да изиграе култовата роля на Стенли Ковалски в шедьовъра на Тенеси Уилямс „Трамвай Желание“, който режисьорът...

Джек Лондон: Кокалът, подхвърлен на кучето, не е милосърдие

Джек Лондон е роден на 12 януари 1876 г. в Сан Франциско с рождено име Джон Грифит Чейни (документите му са изгубени по време...

Огнената кралица на блус и рок музиката – Бет Харт, се завръща в България

Всеки, който е слушал Бет Харт на живо, всеки, който е бил докоснат от нейната музика, знае, че тя влага всяка частица от себе...