Морето като небе и като състояние на духа – това е основният елемент в творчеството на художника маринист Георги Баев. Реалист в най-широкия смисъл на думата, Баев пресъздава водната шир в един миг от нейното състояние.
Община Бургас в партньорство с Националната художествена академия организира ретроспективната изложба „Георги Баев. 100 години от рождението на художника“ в София. В „Артефир“ по БНР кураторът на експозицията, д-р Людмила Кутиева, която е и ръководител на КЦ „Морско казино“, разказва за картините и живота на бургаския живописец.
Д-р Кутиева споделя, че картините в изложбата са част от фонда на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“, както и от колекцията на семейството на художника. „Опитахме се да направим една ретроспективна изложба, защото на тази значима годишнина ѝ отива да покажем как се е развил Георги Баев и неговото творчество в годините. Най-ранната творба, която показваме, е творбата „Утро“ – тя е от началото на 60-те години.“, казва кураторът.
Баев влиза в НХА през 1944 година, където учи при Дечко Узунов и Илия Петров. За кратко време работи в София и след това се прибира в Бургас. В родния си град започва работа като сценограф в кукления театър. С бунтарския си дух Баев бързо става част от кипящия културен живот на Бургас, който в този период е средище на театрали, бунтари, поети, художници и академици. Художникът минава през реалистичен период, занимава се за кратко със социални теми, но открива в морето най-голямо творческо вдъхновение, разказва д-р Кутиева.
Изложбата „Георги Баев. 100 години от рождението на художника“ може да бъде видяна в Галерия „Академия“ в София до 15 април.
ARTDAY.BG