Филмът за Гунди е първият с премиера в „Арена София“ (снимки/видео)

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Най-голямата зала у нас – „Арена София“ за пръв път ще стане домакин на филмова премиера. Там на 9 октомври ще бъде гала премиерата на дългоочакваната лента „Гунди – Легенда за любовта“.

Както подобава на разказ за легендата на „Левски“, вместо червен ще има син килим, а по него ще преминат всички актьори, участвали в продукцията, както и снимачният екип. Филмът ще се прожектира на огромен екран, инсталиран специално за целта.

Ще бъдат пуснати в продажба 5000 билета, чиито цени ще варират между 50 и 90 лева в зависимост от мястото. Продажбата стартира на 6 юни, четвъртък, в мрежата на Eventim.

„Гунди – Легенда за любовта“ проследява живота на Георги Аспарухов от срещата му с Величка Маркова-Лита до трагичния 30 юни 1971 г., когато футболистът загива в автомобилна катастрофа заедно със съотборника си Никола Котков край прохода Витиня в Стара планина.

Продуцентите на филма Андрей Арнаудов и Иван Христов заедно с Александра Свиленова и Павел Иванов, които изпълняват главните роли

В ролята на синята футболна легенда е младият актьор Павел Иванов, в образа на Лита ще видим младата актриса Александра Свиленова.

Във филма участват и Параскева Джукелова като майката на Гунди, Мария, Александра Костова – Лидка, сестрата на Гунди, Емил Марков и Биляна Петринска (родителите на Лита), Стоян Радев (Зоро).

Филмът на режисьора Димитър Димитров ще тръгне в широко разпространение по кината девет дни след събитието – на 18 октомври. Продуценти са Андрей Арнаудов и Иван Христов от „Междинна станция“, а оператор е Борис Славков.

Сценарият на Емил Бонев ни връща в София от 60-те години, за да се фокусира върху важни моменти от живота на избрания за „Футболист на столетието“ на България. От бедно момче в крайния тогава столичен квартал „Редута“, през невъзможна любов с момиче от заможно семейство и мечтата за големия футбол, по пътя си Гунди се сблъсква с редица перипетии, сбъдва мечти, демонстрира честност и достойнство.

В основата на сценария са и неразказани досега истории от личния живот на Гунди и неговата най-голяма любов, с която преминават през редица изпитания на живота, футбола и комунистическата система, но остават заедно до самия край. На екран ще оживеят и някои от легендарните мачове с участието на Гунди.

За да илюстрира филмът ударите, които Партията нанася на героя от зеления терен, Пенко Господинов ще се превъплъти в ролята на агент на Държавна сигурност, а Владимир Люцканов ще видим като Генерала. Димитър Маринов, нашумял от наградения с „Оскар“ „Зелената книга“, е Аспарух – бащата на Гунди, а Николай Урумов ще изиграе треньора на „Левски“ Коце Георгиев.

На екрана ще видим и два знакови момента от футболната кариера на Гунди – паметния мач срещу Белгия, игран във Флоренция, в който с два негови гола националният отбор се класира за Световното първенство в Англия, както и главозамайващото предложение на „Милан“, пресъздадено по спомени на единствения пряк свидетел на срещата с италианския клуб – Величка Маркова-Лита. Тя е и консултант по сценария на филма.

Павел Иванов и Александра Свиленова в ролите на Гунди и Лита

Павел Иванов е един от най-нашумелите и разпознаваеми български актьори. Завършва НАТФИЗ през 2016 г. при Стефан Данаилов, но още през 2014 г. става част от трупата на Народен театър „Иван Вазов“, където играе главни роли в едни от най-касовите спектакли. През 2016 г. името му добива популярност и в телевизията, благодарение на сериала ,“Полицаите от края на града”. Следват участия и в други телевизионни формати, последният от които е ситкомът „Татковци“. Успоредно с тези театрални, телевизионни и кино ангажименти Павел Иванов обикаля страната и Европа с пътуващи спектакли.

Александра Свиленова в ролята на Лита

Александра Свиленова е новоизгряващ талант, който ще изиграе една от централните и ключови главни роли във филма – тази на Величка Маркова – Лита, съпругата, най-голяма любов и вдъхновение за Гунди. Това е първата голяма роля в киното за актрисата, която учи „Актьорско майсторско за драматичен театър“ в класа на проф. д-р Ивайло Христов. Александра участва още в представлението на Учебен театър НАТФИЗ: „Диканка – резултати от уъркшоп“ с режисьори Мартин Киселов и Ева Данаилова, постановката „Опасни връзки“ с режисьор Станка Калчева, както и в „Недовършена пиеса за механичен нож“ под режисурата на Ованес Торосян.

Димитър Димитров, режисьор

Димитър Димитров е добре познат на зрителите като режисьор на популярните сериали „Отдел издирване“, „Дяволското гърло“, „Откраднат живот“, „Връзки“, „Дървото на живота“, „Съни Бийч“, „Мен не ме мислете“ и още много други. Дебютът си в игралното кино прави на 27 години с филма „Събирач на трупове“, който участва в селекцията на редица престижни международни фестивали. Има опит още в късометражно и документално кино.

Борис Славков, оператор

Операторското майсторство на филма е в ръцете на Борис Славков. Работил по сериалите „Войната на буквите“, „Отдел издирване“, „Откраднат живот“, „Дяволското гърло“, „Съни бийч“, „Мен не ме мислете“, както и по филмите „Шекспир като улично куче“, „Всичко, което тя написа“, „Събирач на трупове“.

Емил Бонев, сценарист

В сърцето на проекта и негов сценарист е Емил Бонев. След завършването си във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов“, специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“, Емил Бонев има 60 роли и национални награди. Автор е на пиесите „Морска сол“, „Пакетче семки“, „Покер“, „Кантон 117“, „$910“, играни с успех в страната и чужбина. Драматургичен консултант и диалогист е на филма „Пазачът на мъртвите“ на Илиян Симеонов и сценарист на лентите „Прогноза“ на Зорница София и „Засукан свят“ на Мариус Куркински.

Като главен сценарист Емил Бонев се подписва под сериалите „Морска сол“, „Недадените“ и „Скъпи наследници“. Режисьор е на десетки спектакли, между които „Гнездо на ангели“ в Драматичен театър „Николай Масалитинов“ – Пловдив“, „Мъжка задушница“ в Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе, „Бонбон“ в Народен театър „Иван Вазов“, „Сюрприз“ на Младежки театър „Николай Бинев“, „Чиничита“ и „Убийство без убийство“ в Театър 199 – „Валентин Стойчев“.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Ден на Свети Климент Охридски, първоучител на българския народ

На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент, архиепископ Охридски, първоучител на българския народ. Знае се, че Свети Климент Охридски е роден...

Стихотворение от Станка Пенчева: Как не искаме да сме същите…

*** Какъв едновремешен сняг вали - бавен и благ, простодушен. Прегазват го настървено коли, комините бързат да го опушат, снегорините - да го пометат. А той си пада унесено, не подбира ни...

Спиноза: На човек, който се срамува, е присъщо желанието да живее честно

По мнението на видния британски философ от наше време Бертранд Ръсел, идеите във философията на Спиноза трябва да бъдат използвани, за да можем чрез...

Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим

Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като...

Емир Кустурица на 70

Емир Кустурица - лошото момче на сръбското кино, днес става на 70 години. Ексцентричен режисьор, актьор и сценарист на десетки филми, отличени с престижни...