Грузинската сценаристка и режисьор Нана Джaнeлидзе идва у нас в началото на юли, за да представи най-новия си филм „Лиза, не спирай“, съобщават организаторите. Лентата е копродуция с България, а асоцииран продуцент е журналистът и сценарист Емил Спахийски.
Джaнeлидзе е сценарист, музикален оформител и асистент-режисьор на култовия филм на Тенгиз Абуладзе „Покаяние“ (1984). След две години забрана от комунистическата цензура, неговата световна премиера е на фестивала в Кан през 1987 г., където печели голямата награда, наградата на ФИПРЕССИ и нградата на екуменическото жури. Филмът се превръща в символ на „Перестройката“ и е продаден за разпространение в 113 държави.
На 3 юли Нана Джaнeлидзе лично ще представи лентата „Лиза, не спирай“ в Перник, по време на фестивала In The Palace. От 5 юли филмът ще бъде показан в избрани кина в България.
Нана Джанелидзе е родена през 1955 г. в Тбилиси. През 1979 г. завършва Института за театър и кино „Шота Руставели“, в майсторския клас на Тенгиз Абуладзе. Режисьор е на четири филма, занимавала се е с преподавателска дейност и е била директорка на Грузинския национален филмов център (2013-2016).
„Лиза, не спирай“ е за войната между Грузия и Абхазия преди 30 години. Главната героиня е журналистка, жена в средата на четиридесетте, която на младини е работила като военен репортер по време на руското нахлуване в Абхазия. 25 години след войната, докато води телевизионно предаване на живо, Лиза получава обаждане от бивш абхазки боец от Сухуми. Неговите думи преобръщат изцяло живота на Лиза, така че тя се качва в колата си и започва пътуването си през страната, за да стигне до другия край на моста на река Енгури. И до днес контролно-пропускателният пункт на моста на река Енгури остава единственият пропускателен пункт между Абхазия и Грузия. Той се охранява от руски окупационни гранични войски. Лиза се надява да срещне абхазкия боец на моста и да му каже нещо много важно.
Международният фестивал за късометражно кино In The Palace e единственият в страната, сертифициран да номинира професионални късометражни филми за разглеждане от Академията за филмови изкуства и науки на САЩ. In The Palace е квалифициран да предлага и студентски творби за Student Academy Awards – студентските „Оскар“-и, както и за испанските награди „Гоя“.
Тази година в селекцията са включени 165 кратки филма, които ще бъдат показани между 29 юни и 6 юли в Двореца на културата в град Перник. Над 80% от тях са европейски продукции, а цели 57 са на жени режисьори. Българските късометражки, които ще участват в различните конкурсни програми, са 13, сред които и новият проект на режисьора Андрей Паунов („Георги и пеперудите“, „Януари“).
ARTDAY.BG