„Дъжд“ не е роман за Освобождението, нито за патриотизма, свързан с тази епоха. В „Дъжд“ е разказана историята на един обикновен човек, докоснат от свещената идея на свободата. Разказан е неговият житейски път, любовта и омразата му.
Едно бедно и осиротяло селско момче е приютено от заможен и известен майстор на аби, който му дава подслон и го научава на занаят. Съдбата се разпорежда така, че главният герой се запознава и сприятелява с хора, оставили своите имена като участници в Априлското въстание (1876 г.), по-късно – в бунта на офицерите русофили в Русчук (1887 г.). Христо се оказва сред строителите на Нова България. Това щастие или тегоба е за един обикновен човек? Как се променя той с годините, със загубите и обичта си. Какво са истинските приятели и докъде може да стигне предаността към тях? Дали когато постигне всичко, за което е мечтал, няма да се окаже, че е загубил много?
„Историческите събития в романа на Кармен Мишу ,“Дъжд“ са представени през личните драми на участниците в тях. С особено внимание са отразени преживяванията на протагониста Христо Бобеков и неговото семейство, както и на реални революционни дейци от Габрово, Русе и други градове. Между тях особено ярко са описани образите на Цанко Дюстабанов и Стефан Стамболов.
Художествените произведения имат тази особеност, че в тях фактите се представят по особен начин, без навсякъде и задължително да се спазва историческата истина. Кармен Мишу обаче е максимално правдива, когато описва събитията от голямата история и ежедневието на своите герои в онези решителни за съдбата на България времена.“
– Проф. д.и.н. Христо Матанов
Премиерата на книгата в София се състоя при голям успех, а преди два дни бе представена и в Русе.
ARTDAY.BG