През сравнително краткия си живот, американският художник Кийт Харинг успява да добие световна слава, да разбие границите между елитарното и уличното изкуство и да създаде фондация в помощ на деца в нужда и на болните от СПИН. И всичко това той постига с помощта на едни привидно простички шарени рисунки, сътворени сякаш от малчуган с флумастер.
Кийт е роден през 1958 година в Рединг, но отраства в Къцтаун, щата Пенсилвания. Той е единственото момче в семейството и има три по-големи сестри Кай, Карън и Кристин. Баща му – аниматорът Алън Харинг, първи открива таланта на момчето и го насърчава да рисува. Страстта на детето прави впечатление и на началните му учители. „Кийт обичаше линиите. Всичко, свързано с линеен модел, му бе любимо. Работеше сложно ! Имаше огромно въображение“, спомнят си преподавателите.
След като завършва гимназията, през 1976 година Кийт се записва в школата по приложни изкуства Айви в Питсбърг. Там учи комерсиално изкуство в продължение на 2 години, но стига до извода, че това не е за него. По думите му всички, които работели по тази специалност, изглеждали нещастни. Затова през 1978 Харинг заминава за Ню Йорк. Там се насочва към изящните изкуства като се записва в световноизвестната Школа по визуални изкуства.
В оживения и многолюден мегаполис младият художник се запалва по графити рисунките. Скоро той самият започва да твори с тебешир в тунелите на метрото, които той определя като перфектното място за рисуване. Така за него станциите на градската железница стават „лаборатория” за разработване на идеи и експерименти. „Често правех по 30 или дори 40 рисунки на ден“, спомня си художникът. Именно по това време Харинг създава и своето емблематично Radiant Baby.
Скоро след това Кийт излиза от подземията И започва да представя творчеството си и чрез декори по театри и стенописи по клубове и дискотеки. Появяват се и първите му творби и върху картон, пластмаса, метал и случайно намерени предмети. Постепенно младият художник добива популярност. Критиците набързо го определят като част от поп-арт течението. По това време Харинг прави изложба и в хитовия Клуб 57. Там той се смесва с редовните посетители на заведението, сред тях и много звезди. Изгряващата тогава поп певица Мадона, която е и връстница на Кийт, става негова близка приятелка.
„Бяхме две странни птици в една и съща обстановка“, споделя днешната суперзвезда. Тя дори се превръща в негов модел, тъй като излиза при своя изява за Ем Ти Ви с яке, по което е рисувал Харинг. Освен това младият художник се запознава и с Анди Уорхол, който също вдъхновява някои от творбите му. Най-популярната от тях е Andy Mouse. Според мнозина именно това приятелството спомага и за комерсиалният успех на Харинг.
80-те години са върха в кариерата на младия творец. Между 1982 и 1989 той създава над 50 улични творби в десетки градове по света. Харинг рисува в Мелбърн, Сидни, Париж, Амстердам, Финикс, Рио де Жанейро, Минеаполис, Ню Йорк. Той създава и графит върху Берлинската стена, близо до Бранденбургската врата. Харинг добива международна популярност и чрез сътрудничеството си с известни личности. Сред творците, с които се запознава, са Футура 2000, Кени Скарф и Жан-Мишел Баския. Други вдъхновители в изкуството за него са Жан Дюбюфе и Робърт Хенри.
Източник: de-sign.bg
ARTday.bg
Следвайте ни във Фейсбук на https://www.facebook.com/ArtDay.bg/