В сборника „Пътят на любовта“ няма нито един слаб разказ и това съвсем не е преувеличено твърдение. Единайсетте изключителни истории, събрани тук, са представителни за творчеството на Алис Мънро, като много ясно и нагледно подчертават едно от най-ценните ѝ качества – да показва, вместо да казва. С непрекъснато прескачане във времето, редуване на гледните точки, загатване отвъд очевидността и съшиване на смислите тези текстове подпечатват запазената марка на авторката и заслуженото ѝ място сред най-големите майстори в жанра.
С шедьоври като „Майлс Сити, Монтана“, „Молитвен кръг“ и „Лошо семе“ Нобеловата лауреатка Мънро ни повежда на дълго литературно пътешествие, в което често трябва да поспрем, за да оставим ледената тръпка да отмине. Но отвъд терзанията и болката, които съпреживяваме с героите ѝ, отвъд обичта и измяната, страстта и отчуждението, младостта и старостта, оставаме в захлас от пронизващата истина, че тези герои сякаш сме самите ние.
„Алис Мънро несъмнено заслужава широко признание като един от изтънчените майстори на късия разказ… Нейните картини на взаимоотношения и на любов притежават едновременно болката и непосредствеността на живота и чистото, мощно излъчване на изкуството“ – пише „Ню Йорк Таймс“.
„Пред прозата на Мънро мнозина от съвременните писатели изглеждат като непохватни чираци“ – допълва „Ивнинг Стандарт“.
„В обхвата и дълбочината си разказите на Алис Мънро са почти романи… завършени, комплексни, блестящо структурирани…“ – отбелязва „Дейли Телеграф“.
Алис Мънро (1931 – 2024) е канадска писателка, родена в Уингам, щата Онтарио. Творяща изключително в жанра на кратката проза, тя е сред най-знаковите гласове на съвременната литература. Мънро е авторка на сборници с разкази, всеки от които е посрещан с внимание и възхищение от критиката и читателите.
Публикувана през 1986 г., „Пътят на любовта“ и до днес се приема за една от най-ярките ѝ и популярни книги. Мънро е носителка на престижни литературни отличия, които я съпътстват още от първия ѝ сборник.
През 2013 г. тя е удостоена с Нобеловата награда за литература за това, че е истински „майстор на съвременния разказ“. Лауреат е на Международния „Букър“ за 2009 г., както и на наградата ПЕН за 1997 г. – заради „изключителност в жанра на късата проза“.
ARTDAY.BG