Създателят на филма „Ловецът на елени” Майкъл Чимино е роден на 3 февруари 1939 г. в Ню Йорк. Учи изобразително изкуство в Университета на Мичиган, САЩ, а после завършва и Йейлския университет. В началото на кариерата си се занимава предимно с реклама и писане на сценарии. Посвещава се на кинорежисурата от средата на 70-те години на ХХ век и още през 1978-а прави големия си удар с „Ловецът на елени”. Лентата с Робърт де Ниро и Кристофър Уокън в главните роли печели огромна популярност по целия свят и е удостоена с пет награди „Оскар”, включително за най-добър филм и най-добър режисьор.
През следващите 20 години Майкъл Чимино заснема още няколко филма, един от които е „Сицилианецът” по едноименния роман на Марио Пузо. През 2007-а създава киноновелата „Преводът е излишен”, която влиза в киноалманаха „Всеки си има своето кино” заедно с творбите на общо 35 именити режисьори.
Кинокритиците, които не пестят нападки срещу други филми на Чимино, твърдят, че той е един от най-тайнствените кинотворци. А в едно от последните си интервюта режисьорът казва: „След първия си филм се оказах хомофоб. След втория – десен фашист. В третия – марксист, а в четвъртия – расист.”
В средата на 90-те Чимино се отстранява от киното. Спира да се появява и в медиите. След 13-годишно мълчание дава интервю пред „The Hollywood Reporter”, в което се изправя срещу слуховете по негов адрес. Признава още, че е публикувал няколко разказа във Франция, защото не е искал да ги издаде на английски език. „Обичам героите си и не бих искал да ги оставям под обстрела на американските критици, които не харесват нещата, които създавам… Нищо повече няма да направя в Америка, защото хора, които не ме познават, написаха толкова много измислици за мен”, казва Чимино и не крие обидата си. И допълва: „Когато не можеш да спреш някого да прави филми, каквито не харесваш, какво следва? Унищожаваш го като личност!”
При тези думи трябва ли да се учудваме на усамотението, което избира Майкъл Чимино…
Мануела Георгиева
ARTday.bg
Следвайте ни във Фейсбук на https://www.facebook.com/ArtDay.bg/