Цветница е празник на Ловеч и събор на народните изкуства

Html code here! Even shortcodes! Replace this with your code and that's it.

Споделете, харесайте, последвайте ни:

Освен празник за всички, носещи имена на цветя, Цветница е и празник на Ловеч, събор на народните изкуства, повод за художници и занаятчии от цялата област да покажат творенията си, каза за БТА етнографът от Регионалния исторически музей Силвия Вутева.

По думите ѝ Цветница е един от най-почитаните празници в Ловеч и този факт води началото си още от 18-и век, когато покрай търговията с мощен подем се развива и занаятчийското производство. Майсторите са използвали празника в Алтън (златен) Ловеч като повод да предложат своите изделия на дошлите гости от близките села и градове. Така църковният празник дава и началото на един панаир на занаятите, който и до днес грижливо съхраняваме и тачим, посочи Вутева.

Тя припомни, че Цветница е позната в народния календар още като Връбница или Куклинден. На този празник с „кумиченето” и „лазаруването” завършва цикълът от моминските пролетни игри.

Етнографът разказа в какво се изразява обредът кумичене, характерен за Ловешкия край: „Девойките, ходили на Лазаровден, се събират на отделно място и от там тръгват дружно към реката, защото обичаят се прави само на река – това обяснява и широкото му практикуване в близкото минало в Ловешко. Кумиченет става или с кукла (обреден хляб), или с венци от върба. На реката се избира място, където водата тече по-спокойно, и всяка мома изрязва тънка кора от хляба и я пуска по водата. Чийто залък е отишъл най-далеч, тази девойка се признава за кумица или водачка. Същият обред по-често се прави с върбово венче. Според народните вярвания, след като момите си имат кумица, не може да ги отвлече змей, а предстоящите женитби ще са по любов. Привечер на мегдана се играе прочутото сключено лазарско хоро, което ни показва и пряката обвързаност на двата празника – Лазаруването и Връбница”.

Музейният специалист припомни, че Лазаровден е от празниците с променлива дата в народния календар, защото е свързан с Великден. „В българския традиционен календар Лазаровден се свързва с най-представителния, изпълнен със символика и драматизъм пролетен момински обичай – „Лазаруването”. Лазарските действия и игри са между най-жизнерадостните, най-поетичните и най-масовите, запазени до наши дни. В празнично-обредния цикъл широко са застъпени онези обичайни елементи, които засягат любовта на младите, тяхната предстояща женитба и бъдещия им семеен живот”, разказа Силвия Вутева.

Основната възрастова група от участници са моми, и то тези, на които им  предстои задомяване. В някои области на страната, вкл. и в Ловешко, изпълнителките са момичета на възраст от 5-6 до 10-12 години. За да се подготвят за лазаруването, девойките се събират отрано, учат и си припомнят лазарски песни и игри. Лазарските групи се разпределят по махали и обикновено включват участници на една възраст. По-рядко срещано е една лазарска група да обикаля цялото село, посочи Вутева. Лазарките са облечени в местна празнична носия или с невестинска премяна, взета от наскоро омъжена жена. Пъстрите костюми са допълнени от накити, монети, цветя и венчета.

Малките лазарки обхождат домовете на съседи, близки и роднини сутринта на празника, а по-големите обикалят цялото село или махала от обед на Лазаровден до обед на Връбница. Повсеместно е народното вярване, че където са влезли и пели, ще бъде честита цялата година. Песните са изпълнени с копнеж за любов, за плодородие, здраве и семейно благополучие. За всеки член от семейството участничките подбират песни, които съответстват на възрастта, семейното и социалното му положение. В окичените с цветя кошнички се даряват яйца, парички, брашно, а в наши дни и всякакви лакомства, обясни Вутева. В близкото минало стопанката изнасяла брашното в сито, което после търкулвала, и според това как ще падне ситото, се гадаело за плодородието през годината.

На Цветница 2025 музикалната празнична програма за пръв път ще бъде три дни, припомня БТА. Тя започва още днес с „Балканска вечер”, в която ще се включат Общински духов оркестър – Ловеч, и оркестър „Месечина” от Пирот (Сърбия). Концертите са на централния площад „Екзарх Йосиф I” от 18:00 ч.

В рамките на пролетния празник по традиция ще се проведе и национален събор на народното творчество. Откриването му е в събота, 12 април, от 11:00 ч. на площад „Тодор Кирков” в квартал „Вароша” с концерт на Галина Димитрова. След това са изпълненията на състави от читалищата в община Ловеч, а от 16:30 ч. е концертът на фолклорен танцов състав „Магия”.

На площад „Екзарх Йосиф I” от 17:30 ч. започват изпълнения на възпитаниците на Ловчанско читалище „Наука – 1870 г.”, на състави на Народно читалище „Зорница 2010 – Нено Щрегарски” и концерт на оркестър „Пловдив”.

В Художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров” от 16:00 ч. цигулари и виолисти от Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков” в Плевен ще изнесат концерт с произведения от епохите на барок, класика, романтизъм, 20-и и 21-и век.

Неделният ден ще започне със Златоустова света литургия в Катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий” (9:00 ч.). В 11:00 ч. от там ще тръгне празнично шествие, което ще стигне до транспортния мост в квартал „Вароша”. От 11:30 ч. там ще се проведе ритуалът „По вода” („Кумичене”). На площад „Тодор Кирков” в 12:00 ч. ще бъде обявена Кумичката на празника, след което започват концертните изпълнения: на Народно читалище „Бяла Анаста – 2016 г.” – Ловеч, сестри Диневи с участието на фолклорен танцов ансамбъл „Балкански огън”, арт формация „Гайтани” и клуб за народни хора „Хорце”.

На площад „Екзарх Йосиф I” от 16:30 ч. е концертът на дамска вокална група „Аойда”, след което на сцената ще се качат детски и младежки танцови състави при Център за подкрепа на личностно развитие – Общински детски комплекс – Ловеч, и Общинският духов оркестър. Финал на тазгодишната Цветница ще сложи Яница.

ARTDAY.BG

spot_imgspot_img

ПОСЛЕДНО

Втори първи път

Мисля си за първия път, когато: - Те видях - Те прегърнах - Те целунах ( три пъти )... - Те зарадвах - Ти ми писа - Ме покани на...

Том Кланси, литературната машина за пари

Том Кланси, който пет пъти е бил на върха на класацията на бестселърите на New York Times, е едно от големите имена в съвременната...

Дом в Манхатън: апартаментът на Клеър Дейнс (снимки)

Актрисата Клеър Дейнс, известна с ролята си на Жулиета във филма на режисьора Баз Лурман "Ромео и Жулиета", притежава огромен апартамент в модернистичен стил...

Светът на любовта

She lives in a photograph Waits for you to make her laugh Passanger Моята Любов има очи на Наяда, сърце като клада и едни обтегнати устни, които...

„Братя Мангасариян“ избухнаха с „Луксозни глупости“ (видео)

След години мълчание "Братя Мангасариян" се завръщат с нов тотален хит. "Луксозни глупости" осмива съвремието ни, като набляга на фалшивите ценности, липсата на любов...