Три вълка, създадени с генно инженерство, които наподобяват животни от изчезнал вид, живеят на безопасно място в САЩ, което не се посочва от биотехнологичната компания, създала ги с цел да възстанови вида, съобщи Асошиейтед прес.
Малките вълчета на възраст от три до шест месеца, имат дълга бяла козина, мускулести челюсти и вече тежат по около 35 килограма, с тенденция да достигнат до близо 65 килограма при зрялост, казват изследователите от компания „Колосал Байосайънсис“.
Свирепият вълк (Aenocyon dirus) – вид, изчезнал преди повече от 10 000 години, бил много по-едър от сивият вълк – най-близък негов роднина в съвременността.
Този резултат не означава, че свирепите вълци ще се завърнат скоро на територията на Северна Америка, казват независими учени. Всичко, което можем да направим, е да създадем изкуствено нещо, което наподобява на друго, но не и да се възроди изчезналият вид, каза Винсънт Линч, биолог от Университета на Бъфало, който не участва в научното изследване.
Учени от биотехнологичната компания са се запознали със специфични характеристики на изчезналия вид вълци при изследване на древна ДНК от вкаменелости. Те са изследвали зъб на свиреп вълк отпреди 13 000 години, открит в щата Охайо, както и фрагмент от череп на 72 000 г., открит в Айдахо. и двете находки са част от колекции на природонаучни музеи.
Авторите на експеримента са взели кръвни клетки от жив сив вълк и с помощта на технологията CRISPR (генетична ножица) са ги модифицирали генетично на 20 различни локации, каза главният учен на „Колосал Байосайънсис“ Бет Шапиро. Генетичният материал е бил пренесен в яйцеклетка на домашно куче. След това ембрионите са пренесени при сурогатни майки – също домашни кучета, и 62 дни по-късно са се родили генетично модифицираните вълчета.
Компанията преди е обявявала подобни проекти с генетично модифицирани клетки от живи видове за създаване на животни, които наподобяват мамути, птици додо и други.
Макар малките вълчета сега да напомнят за младите свирепи вълци, „те вероятно никога няма да се научат как да повалят и убиват гигантски уапити или големи елени“, защото нямат възможността да наблюдават и да се учат от диви свирепи вълци, каза главният специалист по грижа за животните в „Колосал Байосайънсис“ Мат Джеймс.
От компанията съобщиха също, че са клонирали четири червени вълка с кръв от диви вълци от застрашената от изчезване популация в югоизточните райони на САЩ. Целта е създаване на генетично разнообразие в малката популация на живеещите в плен червени вълци, която учените използват за размножаване и опазване на вида.
Технологията може да има по-широко приложение за консервация на други видове, защото е по-малко инвазивна от други технологии за клониране на животни, каза Кристофър Престън, експерт по дивата природа в Университета на Монтана, който не е участвал в изследването.
ARTDAY.BG